רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

איך מתבצע ניתוח להסרת מיומה ברחם

  • דף הבית
    \
  • איך מתבצע ניתוח להסרת מיומה ברחם

מה זה מיומה?

מיומה, או שרירנים ברחם, הם גידולים לא מסרטנים נפוצים המופיעים ברחם, בדרך כלל במהלך שנות הפוריות, אבל הם יכולים להתרחש בכל גיל. מיומה ברחם יכולה לגדול על החלק הפנימי של הרחם, בתוך קיר השריר של הרחם, או על פני השטח החיצוני של הרחם. מיומה יכולה לשנות את הצורה של הרחם כשהיא גדלה, מה שיכול להקשות להיכנס להריון. עם הזמן, הצורה, הגודל והמיקום של המיומה יכולים להשתנות. ככל שנשים מזדקנות, הן יותר נוטות לפתח שרירנים ברחם, וזה קורה במיוחד בשנות ה -30 וה -40 לחייהן ועד גיל המעבר. לרוב התסמינים לתופעה קלים עד בלתי קיימים, אבל שרירנים יכולים לגרום לכאב, דימום, ובעיות אחרות. הגורם למיומה אינו ידוע. אבל ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון יכולים לגרום לה לגדול. גופה של אישה מפיק את הרמות הגבוהות ביותר של הורמונים אלו במהלך שנות הפוריות. לאחר גיל המעבר, כאשר רמות ההורמון יורדות, השרירנים, לעיתים קרובות, מתכווצים או נעלמים כליל.  .

 

טיפול במיומה ברחם

המטרה של המנתח במהלך מיומקטומיה היא להוציא את הסימפטומים שגורמים שרירנים ולשחזר את הרחם. שלא כמו כריתת הרחם, במהלכה מסירים את הרחם כולו, כאן המנתח מסיר רק את השרירנים משאיר את הרחם ללא פגע. נשים שעברו מיומקטומיה מדווחות על שיפור בסימפטומים שנוצרו עלי ידי השרירינים, כולל דימום ווסתי כבדי ולחץ אגני. 

 

מדוע מתבצע ניתוח מיומקטומיה?

הרופא שלך עשוי להמליץ עליו כדי לטפל בסימפטומים הבעייתיים או באלו המפריעים פעילות הרגילה שלך. אחרי שהבנת מה זה מיומה, ואחרי שהרופא אישר שאכן נמצאו שרירנים ברחם שלך, תוכלו לדון ולהחליט על אופציית הטיפול המתאימה לך ביותר. אם את צריכה ניתוח, אלו הסיבות לבחור מיומקטומיה במקום כריתת רחם: 

  • אתה מתכוונת להיכנס להריון וללדת ילדים
  • הרופא שלך חושד שהשרירנים ברחם עלולים להפריע לפוריות שלך
  • את רוצה לשמור על הרחם שלך

 

הניתוח יכול להתבצע:

  • דרך הנרתיק ולתוך הרחם,  באמצעות מכשיר אופטי דק ומואר.
  • דרך חתך גדול בבטן.
  • דרך כמה חתכים קטנים בבטן באמצעות מכשיר אופטי - ניתוח זה נקרא. זה נקרא לפרוסקופיה

 

ניתוח דרך הבטן

מיומקטומיה דרך הבטן מסירה את השרירנים, באופן אידיאלי, דרך קו הביקיני. הפרוצדורה מאפשרת למנתח לראות בקלות את איברי האגן, מה שעשוי להיות קשה לראייה כאשר למטופלת יש  מיומה גדולה מאוד או מספר שרירנים באיזורים שקשה להגיע אליהם. החסרונות הם כי בשל הפולשנות של הליך הניתוח נדרש חתך די גדול והרדמה כללית. 

 

לפרוסקופיה

רק שרירנים מסוימים ניתן להסיר באמצעות לפרוסקופיה.  אם הם גדולים, רבים או מוטבעים עמוק ברחם, ככל הנראה שהטיפול המתאים הוא ניתוח דרך הבטן. כמו כן, לפעמים במהלך הניתוח עצו יש צורך לעבור מלפרוסקופיה לניתוח דרך הבטן. בתחילת הניתוח מתבצעים ארבעה חתכים של סנטימטר אחד מבוצעים בבטן התחתונה: האחד בטבור (בטן), אחד מתחת לקו הביקיני (ליד שער הערווה) ואחד ליד כל ירך. חלל הבטן ממולא בגז פחמן דו חמצני. טלסקופ דק, מואר, ממוקם דרך חתך המאפשר לרופאים לראות את השחלות, צינורות החצוצרות, הרחם. מכשירים ארוכים, המוכנסים דרך חתכים אחרים, משמשים כדי להסיר את השרירנים. לאחר מכן, שריר הרחם נתפר בחזרה, הגז משוחרר וחתכי העור נסגרים. 

 

עדיין תוהה מה זה מיומה  או האם יש לך שרירינים בבטן? רוצה להתייעץ עם המומחים בתחום לגבי סוג הטיפול? צרי קשר עוד היום עם מחלקת גינקולוגיה של נארא. 
 

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות