רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

בואי נדבר על בריחת שתן

לפני ארבעים שנה, ביים וודי אלן ביים את הקומדיה "כל מה שרצית לדעת על סקס אבל פחדת לשאול". היום, אנשים ששים לדבר על מין, אבל עדיין יש נושא אחד שלא מדברים עליו - בריחת שתן, או שחרור לא רצוני של שתן. מה שרוב האנשים מכנים "תאונות". בין אם השתן דולף במהלך תרגיל, התעטשות או צחוק, או פתאום דחף בלתי נשלט שמוביל לפדים או מכנסיים רטובים, בריחת שתן היא בעיה שמטרידה מבוגרים רבים, ולרוב נשים. הם עשויים לפנות לחיתולים למבוגרים, לתכנן את היום סביב גישה לחדרי אמבטיה, או לוותר על עבודה או פעילויות שהם אוהבים, כתוצאה מכך.

החדשות הטובות הן כי היום תחום הגינקולוגיה מפותח ומתפתח, ולצד בדיקות כמו היסטרוסקופיה אבחנתית שבאמצעותה ניתן להתבונן בחלל הרחם, היסטרוסקופיה ניתוחית שבאמצעותה ניתן לטפל בסימפטומים שנמצאו, טיפולי ציסטוקופיה, קולופוסקופיה ועוד, ניתן גם למצוא טיפול לייזר חדשני לטיפול בבעיה המביכה, ללא ניתוח. אם במהלך היסטרוסקופיה אבחנתית מוחדר לנרתיק היסטרוסקופ (מין צינור אופטי דק בעל מקור אור) שבאמצעותו ניתן לאבחן את חלל הרחם, הרי שבטיפול החדשני בבריחת שתן, מוחדר לנרתיק מכשיר פמיליפט, באמצעותו ניתן לשדר קרני לייזר לאזור הבעייתי ולתקן את הבעיה. שתי הפעולות אינן כרוכות בכאבים ומתבצעות, לרוב, ללא הרדמה.

ישנן שיטות נוספות לטיפול בבריחת שתן, והן תלויות בסוג בריחת השתן, חומרתו והסיבה הבסיסית להימצאותו. ייתכן שיהיה צורך בשילוב של טיפולים. לרוב, הרופא שלכם יציע קודם כל מספר אופציות לטיפולים כמה שפחות פולשניים, ורק אם טכניקות אלו לא יעזרו, יתקדם לאופציות טיפוליות אחרות. אלו הן כמה מהאופציות הפחות פולשניות עליהן יכול להמליץ הרופא:

  • אימון שלפוחית השתן -  כדי לעכב את מתן השתן עצמו. אפשר להתחיל על ידי ניסיון להחזיק מעמד בשמך 10 דקות  בכל פעם שאתם מרגישים דחף להשתין. המטרה היא להאריך את הזמן בין הריצות לשירותים עד שתשתינו רק כל 2.5 עד 3.5 שעות.
  • התרוקנות כפולה - כדי לעזור לכם ללמוד לרוקן את השלפוחית בצורה מלאה יותר,וכך למנוע דליפה. התרוקנות כפולה משמעותה שתנה, המתנה של כמה דקות, וניסיון נוסף להשתנה.   
  • הליכות לשירותים מתוזמנות - כדי להשתין כל שעתיים עד ארבע שעות, במקום להמתין לצורך להשתין.
  • ניהול מזון ומשקאות - כדי לקבל שליטה מלאה על שלפוחית השתן שלכם. ייתכן שיהיה עליכם לקצץ או להימנע מאלכוהול, קפאין או מזונות חומציים. צמצום צריכת נוזלים, ירידה במשקל, או הגברת הפעילות הגופנית, יכולים גם הם להקל על הבעיה.

אופציות פולשניות יותר עשויות לכלול החדרת טבעת מיוחדת לנרתיק, הזרקת חומרים שונים (כמו בוטוקס) שעוזרים לשמור על השלפוחית, וניתוחים שונים.

למרות ההשלכות החמורות של בריחת שתן, התופעה זוכה להתעלמות גורפת ברחבי העולם, ולחוסר טיפול. אבל זה לא חייב להיות כך. מעט מאוד אנשים מבוגרים צריכים ללבוש חיתולים למבוגרים, כי, כאמור, ניתן לטפל בתופעה. כל מה שצריך זה לא להתבייש, לדבר עם הרופא שלכם ולקבל את הטיפול המתאים.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות