רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

דברים שלא ידענו על קטרקט ולקויות ראיה אחרות

  • דף הבית
    \
  • דברים שלא ידענו על קטרקט ולקויות ראיה אחרות

* לפי הנתונים האחרונים של ארגון הבריאות העולמי, המספר המשוער של אנשים הסובלים מלקויי ראייה בעולם הוא 289 מיליון, מתוכם 36 מיליון עיוורים ו-253 מיליון עם ליקויי ראייה; רוב האנשים הסובלים מלקויי ראייה ומעיוורון הם בני 50 ומעלה. 

* מחלות עיניים כרוניות הן הגורם העיקרי לאבדן ראייה. שתי הסיבות המובילות הן פגיעות בלתי מטופלות בעין וקטרקט. שני גורמים אלה משאירים הרחק מאחור את כל שאר הגורמים כגון רטינופתיה סכרתית, גלאוקומה, ניוון מקולרי וכו'.

* קטרקט הוא הגורם המוביל לעיוורון במדינות המתפתחות, אלו בעלות הכנסה נמוכה ובינונית (מעל מחצית מהמקרים).

* שכיחותן של מחלות עיניים מדבקות, כגון גרענת ועיוורון נהרות, הצטמצמה באופן משמעותי במהלך 25 ??השנים האחרונות.

*ניתן לרפא או לתקן מעל 80% מלקויות הראיה!

למרות שהטיפול בקטרקט הוא יחסית קל, בטוח, וזול, ולמרות הגידול בשיעור ניתוח קטרקט, הוא נשאר גורם מוביל לעיוורון ולליקוי ראייה ברחבי העולם, במיוחד במדינות מתפתחות. היות ורוב המקרים של לקות ראיה או עיוורון קשורים לחוסר טיפול - אם בשל בעיות תקציב, תשתיות רפואה לאומיות, מודעות אוכלוסיה - ארגונים רבים - ממשלתיים ולא ממשלתיים - מנסים לפעול לצמצום התופעה היכן שאפשר, תוך לקיחה בחשבון שנכון להיום אי אפשר למנוע היווצרות קטרקט באופן רפואי.

הדרכים העיקריות הננקטות על ידי ארגונים אלה הן:

1. הפיכת ניתוח קטרקט לזמין, במחיר שווה לכל נפש, וליעיל ומדויק יותר, כמו למשל הכנסת טכנולוגיה של ניתוח קטרקט בלייזר.

2. הגברת מודעות לגורמי סיכון המסייעים ליצירת התופעה כמו עישון, צריכת אלכוהול, זיהום אוויר ביתי  - לדוגמה חומרי הדלק המשמשים לבישול, חימום ותאורה, שימוש בקטורת, דוחי יתושים שונים, שימוש בחומרי הדברה וכימיקלים לניקוי בבית וכו'.

3. הגברת מודעות לשיטות התורמות להקלה בבעיה. לדוגמה, חוקרים נתקלו במספר מקומות בתופעה שמטופלים שעברו טיפול להקלת הראיה סירבו לחבוש משקפיים או עזרי ראיה דומים מסיבות של דימוי עצמי בחברה.

4. הגברת מודעות לנזקי קרינת השמש. מומלץ להשתמש במשקפי שמש או בכובע רחב שוליים, היות וקרינה אולטרה סגולה עלולה לזרז היווצרות קטרקט - גם אצל צעירים.

5. הגברת מודעות לאוכל בריא - חולי סוכרת נמצאים בסיכון גבוה יותר להיווצרות קטרקט.

6. בדיקה שנתית אצל רופא עיניים על מנת שיהיה ניתן לאבחן את התופעה עם תחילתה.

לסיכום: באופן מוזר, הגורם העיקרי לבעיות של לקויי ראיה ועיוורן הוא גם הגורם הקל ביותר לטיפול. ניתוח קטרקט הוא בין הניתוחים הנפוצים ביותר - אם לא הנפוץ ביותר - בעולם, והטכנולוגיה שפותחה על מנת לבצע הסרת קטרקט בלייזר הופכת אותו לפרוצדורה קלה ומדויקת להפליא.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות