רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

דיאטה עשירה בויטמין C עוזרת במניעת קטרקט

  • דף הבית
    \
  • דיאטה עשירה בויטמין C עוזרת במניעת קטרקט

אכילת מזונות עשירים בוויטמין C עלולה להפחית את הסיכון להתפתחות קטרקט בשליש, כך קובע מחקר חדש. מחקר זה הוא גם הראשון להראות כי דיאטה וסגנון חיים עשויים לשחק תפקיד גדול יותר מאשר גנטיקה, בכל מה שקשור להתפתחות קטרקט וחומרתו. כידוע, קטרקט מתרחש באופן טבעי עם הגיל, אז מתחילה להתעכר עדשת העין עד שהיא הופכת לאטומה. עד היום, למרות השתכללות ניתוחי הקטרקט, כולל ניתוח קטרקט בלייזר חדשני, קטרקט נשאר הגורם המוביל לעיוורון בעולם.

ויטמין C יכול לעזור במניעת התפשטות קטרקט?

דיאטה עשירה בויטמין C מגדילה את כמות הנוזל בעין סביב העדשה כדי למנוע חמצון, והיא מספקת הגנה נוספת. חוקרים באוניברסיטת קינגס בלונדון בדקו האם חומרים מזינים מסוימים המתקבלים ממזון או מתוספי מזון יכולים לסייע במניעת  קטרקט. הם גם ניסו לברר כמה גורמים סביבתיים, כמו דיאטה, חשובים לעומת הגנטיקה. צוות המחקר בדק נתונים של יותר מ- 1000 זוגות תאומות מבריטניה. המשתתפים במחקר ענו על שאלון מזון כדי לעקוב אחר צריכת ויטמין C וחומרים מזינים אחרים, כולל ויטמינים A, B, D, E, נחושת, מנגן ואבץ. כדי למדוד את התפשטות הקטרקט, השתמשו החוקרים בהדמיה דיגיטלית הבודקת את אטימות עדשות העין שלהם בסביבות גיל 60. הם ביצעו מדידת פולו-אפ על 324 זוגות תאומים כ- 10 שנים מאוחר יותר.

במהלך המדידה הבסיסית, דיאטות עשירות בויטמין C הראו ירידה של 20% בסיכון לקטרקט. לאחר 10 שנים, החוקרים גילו כי נשים שדיווחו על צריכת מזונות עשירים בויטמין C הראו ירידה של 33% בסיכון להתפשטות הקטרקט. הגורמים הגנטיים היוו 35% מההפרש בהתפשטות הקטרקט. גורמים סביבתיים, כמו דיאטה, היוו 65%.  הצורה בה ויטמין C מעכב התקדמות של קטרקט עשויה להיות קשורה לחוזק שלו כנוגד חמצון. הנוזל בתוך העין עשיר בדרך כלל בויטמין C, אשר מסייע במניעת חמצון שמעכיר את עדשת העין. יותר ויטמין C בתזונה עשוי להגדיל את כמות הנוזל סביב העדשה, ולהעניק הגנה נוספת. החוקרים ציינו כי הממצאים מתייחסים רק לויטמנים שהתקבלו מצריכת מזון ולא מתוספי תזונה או ויטמינים. תוצאות המחקר יכולות לעזור לסובלים מקטרקט למנוע את התפשטותו ואולי אף לבטל לגמרי את הצורך בביצוע ניתוח קטרקט בלייזר. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להעשיר את הדיאטה היומיומית שלכם במאכלים כמו כרובית, קייל, פטרוזליה, דגים, ברוקולי, קיווי

עגבניות ועוד. רוצים לשמוע עוד על טיפול בקטרקט, בין אם זה ניתוח לייזר קטרקט או במגוון אפשרויות טיפול אחרות? היכנסו עכשיו לאתר medica עיניים.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות