רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

היסטרוסקופיה ניתוחית ואבחנתית - מעבר להתבוננות ברחם

  • דף הבית
    \
  • היסטרוסקופיה ניתוחית ואבחנתית - מעבר להתבוננות ברחם

בכל הנוגע לאיברי המין והרבייה הנשיים, לא פעם קורה שהאישה עצמה לא יודעת מספיק על האיברים שמבדילים אותה פיזית מהגבר. זה קורה בגלל שאיברים אלה ברובם פנימיים או נמצאים באזור שלא ניתן לראותו בכוחות עצמך. אחד האיברים החשובים ביותר, המקום שבו מתחילים החיים של כולנו, הוא הרחם. בכדי שניתן יהיה לבחון את הרחם מבפנים, קיים בגינקולוגיה הליך רפואי בשם היסטרוסקופיה. משמעות השם הזה הוא "התבוננות ברחם" - בלטינית "היסטר" היא רחם, ו"סקופיה" היא התבוננות. בהליך זה מוחדר סיב אופטי לתוך הרחם וכך ניתן לראותו מבפנים, למטרות אבחון וגם במהלך ניתוח. את הצילום ניתן לראות ישירות בעינית ההיסטרוסקופ שמעביר אור אל תוך הרחם, או על גבי מסך באמצעות מצלמת וידאו - כך גם המטופלת יכולה לראות ולהבין את הנעשה. במקרים רבים זה עוזר להקטנת לחץ וחרדה.

היסטרוסקופיה אבחנתית

היסטרוסקופיה אבחנתית מתבצעת בדרך כלל ללא הרדמה, היא לא כרוכה בכאב ולמעשה הליך זה נעשה לצורכי בדיקה בלבד. ההליך דומה לבדיקה גינקולוגית רגילה - הרופא ישתמש במפסק (ספקולום) ויחדיר דרך צוואר הרחם צינורית דקה מאוד שבה נמצא הסיב האופטי. הפעולה נמשכת מספר דקות בלבד. 

נבצע הליך זה כדי לברר סיבות לעקרות, הפלות חוזרות, דימום יוצא דופן, וכל ממצא שאותר באולטרסאונד או בדיקה אחרת. היסטרוסקופיה אבחנתית מתבצעת גם כהכנה לפני ביצוע היסטרוסקופיה ניתוחית, אבחון לפני מתן טיפולי פוריות. היום במידת הצורך ניתן לבצע בדיקה היסטרוסקופית גם של החצוצרות.

היסטרוסקופיה ניתוחית

היסטרוסקופיה ניתוחית מתבצעת מבחינה טכנית באופן דומה להיסטרוסקופיה אבחנתית. בשל הצורך להחדיר בנוסף לסיב האופטי מיכשור רפואי דק וארוך, ייעשה במקרה זה שימוש בצינור בקוטר כעשר מילימטר. הליך זה מתבצע בהרדמה כללית או מקומית. 

בהליך זה ניתן לבצע כריתות של שרירנים, רירית הרחם, פוליפים תוך רחמיים או מחיצה תוך רחמית וצווארית - תופעות שעלולות לגרום להפלות, עקרות, כאבי בטן ודימומים. ניתן גם בדרך זו לשלוף התקן רחמי שאבד, לסלק הדבקויות תוך רחמיות קלות וליטול דגימות של רירית הרחם לצורך אבחון מדויק של סרטן רירית הרחם. במסגרת היסטרוסקופיה של החצוצרות ניתן גם לשחרר חסימות שגורמות לעקרות.

תחום הגינקולוגיה הרוויח המון מהליכי ההיסטרוסקופיה שבעזרתם ניתן לאבחן ולרפא מגוון של בעיות רפואיות באזור הרחם והחצוצרות. הבדיקה עצמה קלה לביצוע, ואילו היתרון של ההיסטרוסקופיה הניתוחית הוא האפשרות לבצע הליך כירורגי פנימי ללא ביצוע חיתוך חיצוני, ויחד עם זאת לבצע אותו תחת הסתכלות ישירה בעזרת צילום, מה שמונע פגיעה באיברים פנימיים.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות