רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

התמודדות עם חרדה לפני ניתוח

על אף שניתוחים נועדו לשפר את בריאותנו ואת איכות החיים שלנו, אנשים רבים סובלים מחרדות טרם ביצוע פרוצדורה רפואית וחוסר נוחות "לשכב על שולחן הניתוחים". חרדה זו היא נורמלית לחלוטין אך חשוב לוודא כי היא לא משתלטת עלינו ומשבשת את ההיגיון הבריא.

כיצד חרדה משפיעה עלינו?

חרדה היא חלק נורמלי לחלוטין מן התקופה שלפני הניתוח ועלולה להופיע אפילו כשמדובר בניתוח קליל כמו טיפול בהזעת יתר, טיפול פמיליפט (FEMILIFT) להצרת נרתיק או לייזר קטרקט. חרדה חמורה עלולה להוביל לסטרס מיותר ולסמפטומים כמו דופק מהיר, בחילה, תחושת אי נעימות בבטן, קוצר נשימה ובעיות שינה. החרדה עלולה להקשות עלינו לזכור ולתכנן את התנהלותנו טרם הניתוח ואת הדרכים להכין את עצמנו אליו ואחריו.

מה יכול להקל על חרדה לפני ניתוח?

הדבר הראשון שעלינו להבין הוא כיצד חרדה יכולה להשפיע עלינו. תפקיד החרדה הוא להגן עלינו מפני סיטואציות מסוכנות ולהכין את גופנו להמלט בשעת סכנה. אנשים רבים לומדים לשלוט על חרדותיהם אך טיפול בבי"ח או מרכז רפואי עלולה להתגלות כגורם חרדה חדש ולא מוכר ובמקרים כאלו תמיכתם של המשפחה והחברים חשובה מאוד.

אנשים שונים מתמודדים עם חרדות בדרכים אחרות: חלק לומדים ביסודיות את הניתוח ומשוחחים על כך עם הסובבים אותם וחלק מסיחים את דעתם בקריאה, תרגילי רגיעה או מוזיקה אהובה. מוזיקה יכולה להרגיע וליצור תחושה מוכרת ובטוחה.

כיצד הצוות הרפואי יכול לעזור בהתמודדות עם החרדה?

הצוות הרפואי צריך להבין היטב את צרכיו של המטופל ועליו לגרום לו להרגיש בנוח ככל הניתן ע"י שימוש בשפה נעימה, קיצור זמני המתנה למינימום ותמיכה וורבלית. ישנם טיפולים שבעבר נחשבו למרתיעים ומסוכנים, אך כיום, באמצעות טכנולוגיה חדשה, הפכו לפשוטים, כמו למשל טיפול בהזעת יתר בלייזר עם מכשיר ה- Hydrolife, או טיפול פמיליפט, גם הוא טיפול בלייזר ללא ניתוח או הרדמה. גם הטיפול בהזעת יתר וגם הטיפול ביובש בנרתיק או בבריחת שתן במאמת באמצעות טיפול פמיליפט הם קצרים, אינם דורשים הכנה מראש, אינם דורשים הרדמה מלאה, אינם כואבים ואינם מעוררים תופעות לוואי. הצוות הרפואי ישמח להזכיר זאת ללוקים בחרדה קשה. בחלק מהמרכזים הרפואיים ובתי החולים ניתן לשוחח עם צוות יועצים, עובדים סוציאליים ומתנדבים על מנת להרגיש הקלה וביטחון. 

עישון לפני ניתוח

אנשים רבים נוטים לעשן בשעת לחץ אך לאחר ניתוח, הדבר עלול לגרום לתופעות לוואי שונות. עישון עלול להזיק להחלמה מהירה מן הניתוח ולעקב אותה. לכן תרגלו שיטות הרגעה אלטרנטיביות ונסו להמנע מעישון בטווח הקצר שלאחר הניתוח על מנת להחלים במהרה ולחזור לשגרה בריאה ונעימה.  

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות