חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

ורידים בולטים – למה זה קורה לי ומדוע כדאי לטפל בזה

ורידים בולטים ברגליים הם סימפטום שיכול להיגרם על ידי מספר מצבים רפואיים. במקרים מתונים ורידים בולטים הם בעיה קוסמטית בלבד, אך לעיתים, הם סימן לבעיה חמורה יותר. צרו קשר עם מומחי כלי הדם של medica אם אתם חווים אחד מהתסמינים הבאים:

  • קוצר נשימה
  • כאבים בחזה
  • כיבים ליד הוורידים

סימפטומים אלו יכולים להיות סימן למחלת כלי דם היקפיים או לקריש דם, וכדאי לטפל בהם בהקדם האפשרי.

מהם הגורמים לוורידים בולטים ברגליים?

דליות ברגליים הן רשת של ורידים גדולים ומפותלים, לרוב בצבע כחול או סגול כהה, הנראים בולטים או מעוותים. לרוב, הן נוצרות ברגליים ובכפות הרגליים, אבל הן יכולות להתרחש בכל אזור אחר בגוף. דליות ברגליים יכולות להיות מכאיבות אחרי ישיבה או עמידה ממושכת.

בתוך כל וריד יש סדרה של שסתומים המונעים את זרימת הדם לאחור. אם השסתומים אינם פועלים כהלכה – וקירות הוורידים נחלשו – הדם יכול להחליק אל תוך הווריד. מצב זה נקרא אי ספיקה ורידית, והוא משפיע בדרך כלל על ורידים עמוקים יותר בתוך הרגל, אבל יכול גם לגרום לוורידים הקרובים יותר לפני השטח לבלוט.

אחד מגורמי הסיכון העיקריים להיווצרות ורידים ברגליים הוא הריון. במהלך תקופה זו, הלחץ על הוורידים גובר, מה שמקשה על הדם לזרום בחזרה אל הלב. כתוצאה מכך, נפח הדם הכולל בגוף גדול יותר במהלך ההיריון. שני מצבים אלו עלולים להוביל לוורידים בולטים.

קירות הוורידים מכילים סוג של שריר המסייע להניע את הדם בחזרה אל הלב. ככל שאנחנו מתבגרים, קירות הוורידים שלנו עלולים להחלש ולהפוך ליותר אלסטיים. מצב זה זה מאפשר לדם להחליק ויכולי להוביל לוורידים בולטים.

קריש דם שנוצר בתוך הווריד עלול לפעמים לגרום לווריד להתנפח. קריש הדם בדרך כלל נוצר ברגל, למרות שהוא יכול גם להיווצר בוורידי הזרוע או הצוואר מצב זה יכול להשפיע גם על הוורידים העמוקים וגם על אלו שקרובים לפני השטח. אם קריש דם בתוך וריד עמוק יוצא ממקומו שליד קיר הווריד, זרימת הדם יכולה לשאת אותו אל הריאות, שם הוא עלול לגרום לתסחיף ריאתי – מצב קטלני לעתים.

עובדות חשובות על וורידים בולטים ברגליים

לעיתים אנשים מבלבלים בין הופעה של ורידים בולטים ברגליים לבין הופעה של נימים כחולים. כאשר מדובר בוורידים, כלי הדם שמתבלטים הם אלו הגדולים יותר. נימים הם כלי דם קטנים יותר מוורידים, וכאשר מופיעים נימים כחולים זה סימן לבעיה רפואית אחרת, שהמגרעת העיקרית שלה היא פגם אסתטי. התופעה נפוצה בעיקר אצל נשים בהיריון ואצל אנשים מבוגרים.

הדבר הראשון ששים לב אליו כאשר נוצרים ורידים בולטים ברגליים, הוא הפגם האסתטי. מהסיבה הזו, יש אנשים שמתעלמים ממנה ולא ניגשים לבדיקה אצל רופא. חשוב לדעת, שזה סימן אזהרה לבעיות חמורות יותר במערכת הדם כמו בעיות בסירקולציה או חסימת אפשרית של אחד העורקים. לעיתים נלווית לתופעה גם תחושת אי נוחות וכבדות ברגליים. מומלץ מאוד, אם אתם סובלים מאחד מהתסמינים האלה, לפנות לרופא מומחה לכלי דם, על מנת לאבחן את המקור לבעיה.

אחד הגורמים העיקריים להופעה של דליות הוא גנטיקה. כמובן שמומלץ לשמור על אורח חיים בריא, לעשות ספורט ולא לייצר עומס מיותר על הרגליים כמו נעילת נעלי עקב גבוהות. אך אין שום נזק מובהק שנגרם כתוצאה מהליכה על עקבים או ישיבה בשיכול רגליים.

מומלץ להימנע משהות ממושכת באמבטיות חמות, המרחיבות את כלי הדם. במידה ואתם לקראת סיום אמבטיה חמה, צאו בהדרגה מהמים והימנעו ממעברים חדים בין חום וקור, שעלולים לגרום להיווצרות דליות ברגליים.

הליכה, ריצה או שחיה מועילות וחיוניות לבריאות הגוף. כמו כן הן מסייעות במניעת היווצרות ורידים ברגליים. פעילות גופנית לא מחזקת רק את השרירים, אלא גם את דפנות הורידים ומייצרת סירקולציה נכונה בגוף.

איך ניתן לטפל בוורידים בולטים?

ישנם מספר טיפולים לבעיה. לאחר זיהוי הבעיה האישית שלכם, הרופא יעזור לכם להחליט על הטיפול הטוב ביותר. ורידים ברגליים המתפתחים תוך כדי היריון לרוב נעלמים מעצמם אחרי שלושה חודשים ועד שנה אחר הלידה. במקרים אחרים, ניתן לטפל בוורידים על ידי:

שינויים באורח החיים – לנהל אורח חיים בריא יותר יכול לעתים קרובות להפחית את חומרת הדליות. זה כולל אכילה בריאה, שמירה על המשקל, פעילות גופנית באופן קבוע, הימנעות מעמידה או ישיבה ממושכת ועוד.

ניתוח ורידים ברגליים – ניתוח באנדו לייזר. במהלך טיפול זה, המנתח סוגר ורידים בולטים ודליות קטנות עם פרצי לייזר. זה גורם לוורידים לדעוך ובסופו של דבר, להיעלם. ניתוח זה אינו דורש חתכים או מחטים.

הזרקת קצף לווריד – במהלך הטיפול, הרופא מזריק לווריד תמיסה מיוחדת שגורמת לוורידים ליצור רקמת צלקת ולהיסגר. השיטה אינה מזיקה לרגליים מכיוון שזרימת הדם תנוע לוורידים הבריאים הסמוכים.

גלי רדיו – ניתוח ורידים ברגליים עם גלי רדיו נחשב לטיפול זעיר פולשני. הוא מבוסס על גלי רדיו וחום לייזר נמוך, אורך כמספר דקות בלבד ומתבצע בהרדמה מקומית.

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: