תחומים רופאים מידע למטופלים דרושים כניסת רופאים טפסי הסכמה
רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

טיפול ביובש בנרתיק בגיל המעבר

טיפול ביובש בנרתיק מצריך אבחון רפואי מסודר על מנת לקבוע מהי שיטת הטיפול הטובה ביותר. התופעה מופיעה אצל נשים רבות בגיל המעבר, המוכר גם בשם מנופאוזה, ויכולה להיווצר כתוצאה מגורמים שונים. בגיל המעבר גוף האישה חווה שינויים רבים, ביניהם הפסקת הווסת, הידלדות העצמות, ירידה במסת השריר, תנודות קיצוניות במצבי הרוח ולפעמים אף מצב של דיכאון. יובש בנרתיק מתבטא בכך שכמות הלחות הטבעית שהגוף מפריש באיזור הואגינה, יורדת בצורה משמעותית וכתוצאה מכך נוצרת תחושה לא נעימה של גירוי. המחסור בנוזלים לחים מקשה בעיקר על התפקוד המיני משום שבעת החדירה נוצר חיכוך גדול יותר שאינו מווסת וגורם לכאב פיזי רב לאישה עד כדי כך שהיא נאלצת לעיתים להימנע מהפעילות האינטימית הזו. להימנעות יש השפעה נפשית ופיזית והיא מקשה גם על בני הזוג.

טיפול ביובש בנרתיק כולל מספר שלבים. השלב הראשון הוא ביצוע של אבחון רפואי מסודר. חשוב לבצע את האבחון אצל רופא נשים מומחה, משום שהיובש יכול להיגרם כתוצאה ממספר סיבות. הסיבה העיקרית היא הפרה של איזון המערכת ההורמונלית. בגיל המעבר המערכת ההורמונלית עוברת שינויים רבים. אחד מהם מתבטא בירידה משמעותית ברמת הייצור של ההורמון אסטרוגן. ההורמון הוא גורם משמעותי בתהליך היווצרות הנוזלים במערכת הואגינלית. הירידה ברמה שלו גורמת לגוף לייצר פחות נוזלים ומעודדת הופעה של יובש וגנילי. היובש יכול להיגרם גם כתוצאה מלחץ נפשי גדול. נשים הסובלות ממתח נפשי גבוה לאורך זמן, עלולות לפתח מצב של יובש נרתיקי. במקרה כזה הגורם לתופעה אינו פיזיולוגי אלא נפשי, ולכן מומלץ לפנות לטיפול פסיכולוגי שיוכל לתת את המענה היעיל ביותר.

כדי להתמודד עם היובש הווגינלי לאורך זמן ולשמור על תוצאות טובות, מומלץ לשלב את הטיפול הקונבנציונלי, בין אם הוא רפואי או נפשי, ביחד עם טיפולים משלימים והקפדה על אורח חיים בריא. הגישה הזו באה מתוך ראייה רחבה וכוללנית של גוף האישה כחלק ממכלול סביבתי ונפשי שמשפיע באופן קבוע על הבריאות שלה. נשים שסובלות מעודף משקל מתקשות להתמודד עם יובש ואגינלי. חשוב לצרוך תפריט בהתאם לדיאטה שכוללת את כל אבות המזון במטרה לשמור על משקל תקין. בנוסף לכך מומלץ להימנע מעישון ומשתיית אלכוהול ולעשות כושר גופני במסגרת מסודרת.

שיתוף של בני הזוג בחוויה המינית יכול גם הוא לסייע בתהליך הטיפולי. טיפול זוגי או התמודדות משותפת, פתוחה ובריאה עם בעיות בתפקוד המיני, יכולים לעשות פלאים ולקחת את בני הזוג שלב אחד קדימה ברמת האינטימיות, הקרבה והסיפוק שלהם. בשלב הראשוני, על מנת להקל על הסימפטומים של היובש, ניתן להשתמש בנוזל סיכה כדי להקל על הכאבים ולהמשיך ליהנות מחיי מין בריאים.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות