תחומים רופאים מידע למטופלים דרושים כניסת רופאים טפסי הסכמה
רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

כל מה שצריך לדעת על יובש בנרתיק

יובש בנרתיק, כשמו כן הוא, מצב שבו אין רטיבות בנרתיק. זוהי תופעה די שכיחה אצל נשים בגיל המעבר, אך גם לא נדירה אצל נשים צעירות יותר.

מה גורם ליובש נרתיקי?

ישנם מספר גורמים למצב של יובש בנרתיק:

  • ירידה משמעותית ברמת הורמון האסטרוגן; זהו הגורם העיקרי ליובש נרתיקי, שכן האסטרוגן הוא הורמון מהותי בייצור נוזל הלחות בנרתיק.
  • בעיות פיזיולוגיות כגון פטריה חולפת.
  • לקיחת תרופות באופן ממושך.
  • תסמונת סיוגרן (מחלת חיסון עצמי).
  • שטיפות נרתיקיות.

סימפטומים של יובש בנרתיק

יובש נרתיקי גורם, בגדול, לתחושת אי נוחות כללית. נשים הסובלות מיובש ואגינלי חשות צריבה, גירודים וגירויים באזור האינטימי. התופעה יכולה לגרום לכאבים בזמן קיום יחסי מין (ואף למצב של דימום קל) ולפגיעה בתפקוד המיני בכלל. עוד סימפטומים כוללים דחיפות במתן שתן וזיהומים נשנים בדרכי השתן. יובש בנרתיק יכול גם להוביל לפגיעה נפשית, כגון ירידה בחשק המיני, תחושת מבוכה כללית ופגיעה בדימוי העצמי.
במידה והיובש נגרם עקב מנופאוזה (גיל המעבר), הדבר יכול להתלוות בתסמינים נוספים כמו הזעת יתר, שינויים קיצוניים במצב הרוח וגלי חום.

טיפים להקלה על יובש בנרתיק

כדי לטפל באמת ביובש נרתיקי צריך להתייעץ עם רופא מומחה, על מנת למצוא את שיטת טיפול ביובש בנרתיק המומלצת עבורך, המבוססת על הגורם ליובש.
הנה כמה טיפים שיעזרו להקל על תסמיני היובש - דרכים אלו אינן תחליף לטיפול:

* תזונה בריאה ומאוזנת: חשוב לשמור על תפריט יומי המכיל בתוכו את כל אבות המזון, וכן על משקל בריא. עודף משקל מקשה על התמודדות עם יובש ואגינלי.

* שתייה מוגברת של מים: מכיוון שהבעיה היא מחסור בנוזלים, הוספת נוזלים על ידי שתייה עוזרת בהתמודדות עם הבעיה. מומלץ לשתות לפחות 8 כוסות מים ביום.

* הימנעות מעישון: עישון אינו מומלץ כלל, אך עם כל השינויים שעובר הגוף בגיל המעבר, חשוב להימנע מנטל מיותר על הגוף, על מנת להקל על תהליך הריפוי.

* הימנעות מצריכת קפאין ואלכוהול: אלכוהול גורם להתייבשות יתר ואף עלול להחמיר את היובש הנרתיקי, ואילו משקאות קפאין פוגעים באיזון ההורמונלי של הגוף. תפקוד תקין של המערכת ההורמונלית הינו חיוני לתפקוד תקין של כלל מערכות הגוף, כולל המערכת הואגינלית.

* חומרי סיכה ומשחות: חומרים אלו יכולים לתת הקלה מהירה, מיידית ומקומית, ולעזור לך להתמודד עם תחושת כאב או נעימות בכלל, ולהקל על תפקוד מיני תקין בפרט.

איך מטפלים ביובש בנרתיק?

הטיפול הכי יעיל לאורך זמן ביובש ואגינלי הוא טיפול הפמיליפט. זהו טיפול לייזר בנרתיק, הנעשה בעזרת ידית המוחדרת אל הנרתיק. הטיפול לא כואב ולא פולשני; הוא נעשה בחדר טיפולים וללא הרדמה. טיפול סטנדרטי לוקח כחצי שעה ונעשה אך ורק על ידי גינקולוג מומחה.

במידה ואינך מעוניינת בטיפול פמיליפט ישנן דרכי טיפול נוספות ביובש בנרתיק:

לרוב יומלץ להתחיל טיפול הנעשה בעזרת חומרי סיכוך וחומרים אחרים להגברת הלחות בנרתיק. אלו חומרים שיכולים לעזור בהתמודדות עם הבעיה, אך אינם משמשים תחלופה לטיפול קבוע במידה והיובש ממשיך לאורך זמן.

חומרים המגבירים לחות: אלו חומרים שמטרתם היא לחקות, במובן מסוים, את הלחות שאמורה להיות בנרתיק. חומרים אלו לרוב יומלצו לשימוש באורך זמן בכדי למנוע את גירוי הריריות הנגרם עקב היובש הנרתיקי, והם יעילים כ- 3 ימים לאחר כל החדרה.
חומרי סיכוך על בסיס מים: בעיקר בשימוש לצורך קיום יחסי מין ללא כאבים וגירוי, על מנת למנוע חיכוך בזמן החדירה. הם יעילים למשך של כמספר שעות.

במידה ואמצעים אלו אינם מספיקים, יכול לכלול טיפול בתכשירים מסוימים המכילים את הורמון האסטרוגן, אשר מחסור בו הוא הגורם המרכזי ליובש נרתיקי. סוג הטיפול היעיל ביותר הוא טיפול אסטרוגן תוך נרתיקי ממוקד, בניגוד לטיפול דרך בליעה או מדבקה (טיפול סיסטמי).
טבליות אסטרוגן: טבליות המוחדרות לנרתיק בעזרת מוליך. חשוב לקבל את המינון הנכון, ואת התדירות הנאותה, מרופא נשים מומחה.

קרם: הקרם מוחדר אל תוך הנרתיק, לרוב בעזרת מוליך. בדרך כלל שימוש בקרם נעשה לפני שנת לילה.

אנחנו מאמינים שגוף האישה הוא חלק ממכלול נפשי, פיסי וסביבתי המשפיעים על בריאות האישה. עקב כך, אם ברצונך לשמור על תוצאות טיפול טובות לאורך זמן, נמליץ לשלב את הטיפול הקונבנציונלי עם טיפולים משלימים ובכלל אורח חיים בריא.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות