תחומים רופאים מידע למטופלים דרושים כניסת רופאים טפסי הסכמה
רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

יובש נרתיקי - החשיבות של אבחון נכון

  • דף הבית
    \
  • יובש נרתיקי - החשיבות של אבחון נכון

יובש בנרתיק הוא תופעה ממנה סובלות נשים רבות בדרך כלל בתקופת גיל המעבר, אך גם נשים צעירות עלולות לסבול ממנה. הגורם העיקרי ליובש הוא ירידה חדה ברמת האסטרוגן, ההורמון האחראי על יצירת נוזל הסיכוך בנרתיק, דבר שגורם לרירית הנרתיק להיות פחות לחה. יובש בנרתיק גורם להרגשה של אי נעימות, כאבים בזמן קיום יחסי מין, תכיפות במתן שתן ותחושת גרד מציקה. הירידה ברמת האסטרוגן עלולה להיות מושפעת מכמה גורמים שונים בנוסף לגיל המעבר (נקרא גם "מנופאוזה"): לידה ואגינאלית, הנקה, טיפולים כימותרפיים במחלת הסרטן, מחלות אוטואימוניות ועישון סיגריות. כדי לבדוק מהו הגורם האחראי לירידה באסטרוגן, חשוב לבצע אבחון מלא אצל רופא נשים. האבחנה תוכל לקבוע מהו הטיפול המתאים ביותר, מכיוון שיכול לקרות מצב שבו מכלול של נסיבות הקשורות גם באורח החיים של האישה, ישפיע על היווצרות היובש.

האבחון הרפואי כולל בדיקה וגינאלית ובנוסף אליה, הרופא צריך לדעת כמה שיותר פרטים שלא תמיד מקושרים ישירות ליובש בנרתיק, ולשאול את המטופלת האם היא מקיימת יחסי מין באופן סדיר, האם היא סובלת מכאבים בזמן קיום יחסי המין, כמה זמן היא סובלת בגלל היובש, האם היא משתמשת בנוזלים לשטיפה נרתיקית, האם היא נוטלת תרופות על בסיס קבוע, האם היא רוחצת באמבטיה לעיתים קרובות, באיזה סבון היא משתמשת, האם היא עדיין מקבלת מחזור חודשי ועוד. ככל שלרופא יהיה יותר מידע רלוונטי שקשור בהתנהלות היומיומית, הוא יוכל לאבחן בצורה נכונה את הדרך הטובה ביותר לטפל בו. המידע הזה לא יכול להחליף את הבדיקות הגיניקולוגיות, אלא להפוך את האבחון למקיף ומדויק יותר.

תחום רפואת הנשים מציע כיום דרכים שונות לטיפול בתופעת יובש נרתיקי, כאשר הטיפול הנפוץ ביותר מגיע באמצעות נטילת הורמון האסטרוגן. בנוסף לכך, ניתן ליטול את האסטרוגן בצורה חיצונית באמצעות משחת אסטרוגן או טבליות וגינליות. קרמים מגבירי לחות וחומרי סיכה יכולים להקל על תחושת הגרד ועל קיום יחסי מין סדירים. בשנים האחרונות נכנסה טכנולוגיה חדשה של טיפול ביובש בנרתיק, שעושה שימוש מבוקר בקרני לייזר על מנת לטפל בו באופן נקודתי. טיפול לייזר בנרתיק מבוצעת באמצעות מכשיר בשם פמיליפט וללא צורך בהרדמה. המכשיר שולח קרני לייזר אל רקמת הנרתיק, שמחממות אותה וגורמות לייצור מוגבר של סיבי קולגן, המעודדים את ההתחדשות שלה. הטיפול מהיר, אינו כרוך בכאבים ויכול להתאים גם במקרים של רפיון בנרתיק, בריחת שתן ושיקום הנרתיק לאחר לידה. יובש בנרתיק בהריון דורש טיפול פחות חודרני ורגיש הרבה יותר למצבה של המטופלת. יש להתייעץ עם רופא הנשים ובהתאם למכלול הנסיבות למצוא את הפתרון הטוב ביותר.

במרכז הרפואי medica תוכלי להתייעץ עם המומחי הגינקולוגיה הטובים בארץ ולקבל את הטיפולים המתקדמים ביותר. צרי קשר עוד היום בטלפון 2147* ובואי לפגישת ייעוץ.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות