רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

יובש בנרתיק וגירוד בנרתיק - למה זה קורה ואיך מטפלים?

  • דף הבית
    \
  • יובש בנרתיק וגירוד בנרתיק - למה זה קורה ואיך מטפלים?

התופעות הנפוצות ביותר שנשים רבות סובלות מהן בתחום הגינקולוגיה הן יובש וגירוד בנרתיק. למרות השכיחות של התופעות הללו, נשים רבות עדיין נבוכות לדבר עליהן, גם עם הרופאים. לעיתים נשים מנסות לפתור את הבעיות הללו על ידי אבחון עצמי וטיפול בתרופות סבתא.

בעיות של גירוד ויובש בנרתיק נגרמות אצל מרבית הנשים בגילאים שונים מסיבות שונות וכדאי מאוד להיוועץ ברופא נשים, לאבחן את הבעיה בצורה נכונה ולקבל את הטיפול המתאים. גינקולוגיה בימינו מציעה טיפול ביובש בנרתיק ובבעיות אחרות שעלולות לגרום לאי נוחות רבה ופגיעה בחיי השגרה והזוגיות.

גירוד בנרתיק

הגירוד למעשה הוא סימפטום שיכול להתרחש כתוצאה מיובש בנרתיק, דלקות ובמקרים מסוימים מחלות מין. הנרתיק של האישה מאוכלס בחיידקים טבעיים ששומרים בדרך כלל על רמת חומציות תקינה של הנרתיק. ברגע שנוצר חוסר איזון, החיידקים מהסוג המזיק מתפשטים באזור וזה מה שגורם לדלקות בנרתיק.
למה זה קורה? הסיבות הן מגוונות - הגיינה אישית, שימוש בסבון וגינלי, אמצעי מניעה, שחייה בבריכה, קיום יחסי מין, לידה, בדיקה גינקולוגית, תזונה לא נכונה, מצב נפשי, שימוש באנטיביוטיקה ועוד.
גירוד בנרתיק מסמן לנו שיש בעיה שכדאי לטפל בה. מעבר לחוסר הנוחות דלקות הנרתיק עלולות להחמיר ולגרום לבעיות רציניות יותר. מומחה גינקולוגיה יידע לאבחן את סוג הזיהום ולהתאים טיפול תרופתי במידת הצורך.

יובש בנרתיק

זוהי בעיה נפוצה מאוד בעיקר אצל נשים בגיל המעבר. החל מגיל 45 ומעלה, כשהוסת נפסקת, רמת האסטרוגן בגוף מתחילה לרדת, וכשזה קורה לאורך זמן מתחילה ירידה בכמות ההפרשה בנרתיק, הדופן שלו הופך לדק ויבש יותר. בשלב זה האישה חשופה יותר לדלקות וזיהומים, ויחד עם אלה מגיע גירוד ותחושה של אי נוחות רבה וכאבים בעת קיום יחסי מין.

במקרים קלים ניתן לפתור את הבעיה בעזרת חומרי לחות וסיכה מקומיים, אך אם זה לא עוזר ניתן להיוועץ ברופא ולקבל טיפול ביובש בנרתיק. ניתן לפתור את הבעיה בעזרת טיפול הורמונלי או טיפולי לייזר, בהתאם לנתונים וההיסטוריה הרפואית של כל אישה. יש לעבור בדיקה גופנית כולל בדיקת אגן הירכיים על מנת לוודא שהיובש לא נגרם כתוצאה מבעיה אחרת שלא קשורה לגיל המעבר.  

חשוב להבין שגם גירוד וגם יובש נרתיקי קשורים אחד בשני ואין לזלזל בתופעות הללו גם בגיל צעיר וגם בגיל המעבר. מומחי גינקולוגיה היום יודעים לאבחן זיהומים חיידקיים ופטרייתיים ולטפל בהם באפקטיביות כדי שלא יתפתחו למחלות רציניות ומסוכנות.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות