רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

מהם הגורמים העיקריים לצניחת אגן?

  • דף הבית
    \
  • מהם הגורמים העיקריים לצניחת אגן?

כשאומרים צניחת אגן אנו מתכוונים לצניחה של איברי האגן: הרחם, הנרתיק, שלפוחית השתן, החלחולת (הרקטום), המעי הגס והמעי הדק, אשר נתמכים מתחת על ידי רצפת האגן.
מדובר במצב רפואי שבו האיברים הללו, אחד מהם או יותר, צונחים כלפי מטה וגורמים לתופעות שונות שמפריעות לאיכות החיים כגון תחושות לחץ במקומות שונים כמו בדופן הנרתיק (השכיחה ביותר), דליפת שתן או דחיפות בהתרוקנות, כאבים בזמן יחסי מין, תחושת נפיחות ומלאות בבטן, דימומים ועוד. לעתים עלולים אברים אלו אף לצאת אל מחוץ לגוף ולהגביר את סכנת הזיהום. תופעה זו מתרחשת עקב רפיון של שרירים ורקמות חיבור באזור רצפת האגן.
חולשה של רצפת האגן היא מצב נפוץ המופיע בעיקר אצל נשים.

4 הגורמים העיקריים לצניחת אגן

* הריון ולידה – אצל נשים צעירות התופעה נובעת לרוב עקב לידה טראומתית שנעשה בה שימוש באמצעי עזר כגון ואקום או מלקחיים, שגרמו לקריעה של שרירים ורקמות חיבור. במהלך הריון ולידה יכולה להופיע פגיעה בעצבים של שרירי רצפת האגן אשר מובילה בהמשך לחולשת השרירים. כל תהליך לידה גורם לטראומה לשרירי רצפת האגן, ובמקרים מסוימים היא עלולה להיות קשה ובלתי הפיכה.
* גיל המעבר (מנופאוזה) – בגיל המעבר גוף האישה מייצר פחות אסטרוגן. מחסור באסטרוגן גורם לרפיון וחולשה של שרירי רצפת האגן.
* השמנה וחוסר פעילות גופנית – גורמים אף הם לחולשה כללית של הגוף ויכולים להביא לחולשה של שרירי רצפת האגן.
* התבגרות והזדקנות - אצל נשים מבוגרות יותר צניחת אגן יכולה להתרחש עקב היחלשות "טבעית" של שריר רצפת האגן.

שיקום רצפת אגן

מגוון האפשרויות הטיפוליות של שיקום רצפת האגן הולך ומתרחב וכולל ניתוחים מתקדמים לתיקון צניחת רחם ונרתיק עם או בלי רשתות, ניתוחי מתלה (TVT) לתיקון דליפת שתן במאמץ, טיפולים תרופתיים, התאמת תומכי נרתיק, פיזיותרפיה של שיקום רצפת אגן ועוד.
אחד מהאמצעים החדשניים שהולכים ומתפתחים לטיפול ברפיון נרתיק, בדליפת שתן, יובש בנרתיק, מיצוק והצרת הנרתיק ושיקום אחרי לידה הוא טיפול לייזר בנרתיק.

מהו טיפול לייזר בנרתיק?

טיפול לייזר בנרתיק נעשה באמצעות טכנולוגיה רפואית לא-ניתוחית, ללא הרדמה, ללא כאבים וללא זמן החלמה. הטיפול אינו פולשני ומתבצע בחדר טיפולים (לא בחדר ניתוח) ועם מינימום תופעות לוואי. בנוסף, הוא מביא לזרימת דם חדשה ולצמיחת רקמה בריאה. בשפה פשוטה ניתן לומר כי התהליך 'מעצב מחדש ' את הנרתיק עם רקמה בריאה.

לסיכום

בפני נשים הסובלות מרפיון בשרירי האגן שגורם לתופעות שונות עומדות אפשרויות טיפוליות מגוונות על מנת להקל עליהן ולאפשר להן איכות חיים טובה. טיפול לייזר בנרתיק עשוי להיות פתרון אידאלי עבור אלה שאינן יכולות או אינן רוצות לעבור ניתוח, לקחת אסטרוגן בנרתיק - או שלא הגיבו לטיפול מעין זה - כולל נשים אשר חוות ניוון נרתיקי לאחר סרטן השד או סרטן השחלות.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות