רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

מה זה מיומה?

מיומות, או שרירנים ברחם, הם גידולים חריגים של רקמת שריר שנוצרת בתוך, או על קירות, הרחם. הסימפטומים כוללים וסת לא סדירה וכאבי אגן. בעוד שזה יכול להיות מדאיג לגלות כי יש לכן צמיחה חריגה איפשהו בגוף שלכן, האמת היא כי לנשים רבות יש גידולים ברחם, וברוב הזמן הם אינם מזיקים כלל. אז מה זה מיומה, מדוע היא נוצרת ואיך אפשר לטפל בתופעה?

מיו-מה?

שרירנים הם גידולים חריגים, אך שפירים, של רקמת שריר שנוצרת על קירות הרחם, או בתוך הרחם.מדובר בגידולים הנפוצים ביותר של מערכת הרבייה הנשית, ואמנם הם אינם מזיקים, אבל הם יכולים לגרום לתסמינים כגון דימום לא סדיר בנרתיק וכאבי אגן. שרירן ברחם נקרא גם "מיומה" בספרות הרפואית. מיומה ברחם היא תופעה שכיחה מאד - ל-3 מתוך 4 נשים יכולה להיות מיומה בשלב כלשהו בחייהן. שרירנים ברחם נפוצים יותר במהלך שנות הרבייה, ונוטים להתרחש יותר אצל נשים ממוצא אפריקאי. שרירנים ברחם לרוב אינם גורמים לתסמינים כלל, ולעתים קרובות מתכווצים לאחר גיל המעבר. במקרים אחרים, שרירנים לא מטופלים עלולים להוביל לבעיות כמו דימום כבד, אנמיה, כאבי אגן או לחץ, שינויי פוריות וסיבוכים במהלך ההריון. הסימפטומים תלויים בגודל, במיקום ובמספר השרירנים. כאמור, ביותר מ -99% מהמקרים השרירנים הם שפירים - כלומר שהם אינם סרטניים. מומחים אומרים כי מיומה ברחם אינה מגדילה את סיכויי האישה לפתח סרטן בטווח הארוך.

מדוע זה קורה?

מה זה מיומה ומדוע היא מתרחשת? שרירנים ברחם מתרחשים כאשר תאי השריר ברחם מתרבים פעמים רבות מדי. כשהתאים מתרבים, גושים בצורות וגדלים שונים נוצרים. הם יכולים להיות רבים או מעטים -ולנשים מסוימות אפילו יהיה רק אחד. גושים אלה יכולים לגדול על פני השטח הפנימיים והחיצוניים של הרחם, כמו גם בתוך קירות הרחם. מחקרים מראים כי ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון משחקים תפקיד מרכזי בצמיחה של שרירני הרחם. זו כנראה הסיבה לכך שהמיומות נוטות להתכווץ לאחר גיל המעבר, כאשר הייצור של הורמונים אלה פוחת. נשים מסוימות נוטות יותר לפתח שרירנים ברחם מאחרות, למעשה שרירנים עשויים לעבור בירושה גנטית. משמעות הדבר היא שסביר יותר לפתח שרירנים אם לבת משפחה יש אותם, או אם יש לחץ דם גבוה, או תסמונת שחלות פוליציסטיות. הם שכיחים יותר בקרב נשים שקיבלו מחזור ראשון בגיל מוקדם, ובקרב נשים שלא ילדו, אם כי זה יכול להיות בגלל שנשים עם שרירנים עשויות להתקשות להרות. דיאטה עשירה בצריכת בשר אדום עשויה גם להגדיל את הסיכון לשרירנים ברחם, כמו גם צריכת בירה.

מדוע כדאי לבדוק אותם?

אחרי שהבנו מה זה מיומה, נשאלת השאלה מדוע כדאי בכל זאת לבדוק אותם, אם אמרנו שהם לרוב אינם מזיקים וחולפים מעצמם. התשובה לכך היא כי הסימפטומים הנלווים להימצאות מיומה ברחם יכולים בכל זאת להפריע לאיכות החיים, ועשויים להוביל לסיבוכים כגון אנמיה. אנמיה היא מצב שבו לגוף אין מספיק תאי דם אדומים בריאים לתפקד כראוי. זה יכול לקרות כאשר המיומה גורמת לדימום כבד. חלק משרירני הרחם עלולים גם להפריע להסתברות להריון, ועשויים להגדיל את הסיכוי להפלה. במקרים אלו, טיפול יכול לעזור לנשים להרות ולהישאר בהריון. לעיתים רחוקות, שרירני הרחם יכולים להיות גדולים מאוד, מעוותים, או נגועים. מצבים אלו יכולים ליצור תסמינים אינטנסיביים, ועלולים לדרוש טיפול רפואי מיידי.

מהו הטיפול במיומה ברחם?

ישנן אפשרויות טיפול שונות עבור נשים עם מיומה ברחם. במקרים בהם הפיברואידים קטנים ואינם גורמים לתסמינים, הרופא עשוי להמליץ על "המתנה בהשגחה". הדבר כולל בדיקה סדירה על מנת להבטיח כי השרירנים לא יגדלו, ופיקוח על הסימפטומים שעלולים להתעורר. מאחר והשרירינים מתכווצים בעצמם לעתים קרובות אחרי גיל המעבר, אינם סרטניים, ואינם מהווים איום על בריאות האישה, אפשרות זו היא המועדפת עבור טיפול במיומה ברחם. כאשר הפיברואידים הופכים להיות בעייתיים, ישנן אפשרויות שונות רבות לניהול וטיפול בהם, ולמנוע היווצרותם בעתיד:

תרופות

במקרים מסוימים, יינתנו תרופות הורמונליות לטיפול בשרירנים הרחם.

שינויים באורח החיים

שמירה על משקל בריא עשויה לעזור להפחית את התרחשות השרירנים ברחם.פעילות גופנית ואכילה תזונה מאוזנת, גם. באופן ספציפי, דיאטה הכוללת מעט בשר אדום והרבה ירקות ירוקים עשויה לעזור להפחית את שכיחות וחומרת המיומה אצל נשים מסוימות.

הליכים לא ניתוחיים

כמו אמבולוציה לעורק הרחם או הסרה בגלי רדיו. הליכים אלה מנתקיםו את אספקת הדם לשרירנים. ניתוח אולטרסאונד מונחה MRI ממוקד (FUS) הוא דוגמה של טכניקה חדשה יותר המשתמשת בגלי הקול כדי להרוס את השרירנים.

ניתוח

דרך הבטן או האגן. מקרים מסוימים של שרירנים עשויים להיות מטופלים עם הליך הנקרא abdominal myomectomy, שבו שרירנים בעייתיים מוסרים כירורגית. במקרים חמורים, ניתן לבצע הסרת או כריתת רחם.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות