רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

מה זה קטרקט?

חצי ממקרי העיוורון בעולם נגמרים כתוצאה מקטרקט - נתון מדהים בהתחשב בעובדה כי רוב המקרים של עיוורות שנגרמה עלי יד קטרקט, ניתנים לטיפול. כמובן שכדי לדעת לטפל בקטרקט, יש לדעת קודם מה זה קטרקט.

אז מה זה קטרקט ומדוע הוא נגרם?

קטרקט נגרם בעקבות היאטמות עדשת ענין או עכירותה, והוא מתרחש לרוב כחלק מתהליך ההזדקנות הרגיל. עכירותה של עדשת העין נוטה להתגבר עם הזמן, ועשויה להפריע ליכולת לנהוג, לקרוא או לצפות בטלוויזיה. קטרקט עלול להיגרם גם במקרים של פציעה, תרופות מסוימות או כירושה גנטית. החלפת סוג ומספר המשקפיים עשויה לפעמים לעזור, אבל ברוב מקרי הקטרקט, בסופו של דבר יידרש ניתוח כדי להחזיר את הראייה.

אחרי שהבנתם מה זה קטרקט וממה הוא נגרם, כדאי לדבר מעט על ניתוח להסרת קטרקט. ניתוח קטרקט מתקן יכול להתבצע גם כאשר המטופל אינו מרוצה מהיכולת שלהם לראות והמנתח החליט שהסרת הקטרקט בניתוח תהיה מועילה. הניתוח עצמו הוא ניתוח פשוט למדי, שאורכו, בדר"כ, כ-20 דקות בלבד. בניתוח קטרקט העדשה העכורה מוסרת, ובמקומה מוחדרת עדשה מלאכותית, המחזירה את יכולת המיקוד של העין. ישנם סוגים מיוחדים של עדשות שיכולות להפחית אסטיגמציה, וגם לתקן בעיות ראיה מרחוק וגם מקרוב. עדשות אלו יצמצמו במידה ניכרת את התלות במשקפיים.  

החלמה מניתוח קטרקט

כאמור ניתוח קטרקט הוא ניתוח פשוט באופן יחסי, וכך גם ההחלמה ממנו. ברוב המקרים, תוכלו לחזור הביתה מיד אחרי הניתוח. ייתכן שהעין תהיה מכוסה בפד ובמגן מפלסטיק כשתצאו מבית החולים, אך בדר"כ ניתן להוריד אותם ביום שלמחרת. התחושה צריכה לחזור לעין תוך כמה שעות מסיום הניתוח, אך ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שהראייה שלכם תחזור במלואה.

בזמן החלמה מניתוח קטרקט כדאי להקפיד על הדברים הבאים:

  • להשתמש בטיפות העיניים שקיבלתם, לפי ההוראות
  • לנוח ביומיים - שלושה הראשונים
  • לקחת כדור לשיכוך כאבים במידת הצורך
  • להתקלח כרגיל
  • לקרוא, לצפות בטלוויזיה ולהשתמש במחשב כרגיל
  • לצאת החוצה רק עם משקפי שמש
  • להימנע משחייה במשך 4 עד 6 שבועות

כמה זמן אחרי ניתוח לייזר רואים טוב?

אם עברתם ניתוח קטרקט עם לייזר, רוב הסיכויים שתראו טוב כבר יום למחרת הניתוח. אנשים מסוימים יזדקקו לכמה ימים, אך ישנם גם כאלו שזקוקים לחודש מלא כדי להגיע לשיפור מקסימלי של הראייה שלהם. בשבוע הראשון לאחר ניתוח לייזר קטרקט, מומלץ שהעין תהיה מכוסה בכל עת, עם משקפיים או מגן עיניים, כדי להגן עליה מפני התנגשות או שפשוף. כמות קטנה של לחץ יכולה בקלות לפתוח את החתך, והגנה על העין מונעת זאת.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות