חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

מילון מונחים כירורגיית כף יד

על מנת שיהיה לכם קל וברור יותר לקרוא מידע בנושא כירורגיית כף יד, ריכזו עבורכם מומחי medica מונחים רלוונטיים בסיסיים:

רצועות הן מבנים שבנויים מרקמה חיבורית חזקה, ומטרתן להחזיק את העצמות קרובות האחת לשנייה. מטרתן של הרצועות שמשני צידי המפרק היא למנוע כיפוף לצדדים של האצבע, והן קרויות רצועות קולטרליות (collateral ligaments).

הגידים הינם ההמשכיות של השרירים, והם נראים כחבלים עד הגיעם לאצבע, שם הם נראים כסרטים שטוחים. מבנה מיוחד זה מאפשר לידיים את הנפח הקטן שהן תופשות. הגידים שגורמים לאצבע להתיישר נקראים גידים מיישרים. הם מתחילים בשרירים שמוצאם במרפק ובאמה, והופכים לגידים שעוברים מעל שורש היד וכף היד.

שרירים רבים של היד מתחילים באמה. חלק מן השרירים אחראים על יישור וכיפוף שורש היד בלבד, וחלקם על יישור וכיפוף האצבעות. תפקידם של שרירים רבים הוא לייצב את שורש היד ולאפשר לאצבעות ולאגודל את תנועתם. השרירים הקטנים של היד שמפעילים את האגודל והזרת, מוצאם מן העצמות שבשורש היד. שרירים אלו מאפשרים לאגודל לנוע לרוחב כף היד אל מול האצבעות, תנועה הקרויה אופוזיציה. בנוסף לשרירים אלה, ישנם עוד שרירים קטנים שמוצאם מעצמות המסרק, והם אחראים על התנועה העדינה והקואורדינציה של האצבעות.

כל העצבים בגף עליון מוצאם מחוט השדרה בצוואר. הסיבים העצביים (שמכונים באזור זה "שורשי העצב") חוברים יחדיו למקלעת הנמשכת מצידי הצוואר ועד לכתף. במקום זה מתחילים העצבים ליד, וביניהם העצבים העיקריים: רדיאליס, מדיאנוס ואולנריס. עצבים אלה מובילים אימפולסים (הוראות) מהמוח לשרירים שמניעים את הזרוע, את האמה, את היד ואת האצבעות. בכיוון ההפוך הם מובילים תחושת כאב, מגע וטמפרטורה מהיד למוח.

ראו גם | כאבים בכף היד

היד בנויה מ-27 עצמות. שורש היד (wrist) בנוי מחיבור בין שתי עצמות האמה (radius & ulna) ל-8 עצמות קטנות שקרויות עצמות שורש היד (carpal bones). העצמות הקרפליות מתחברות לחמש עצמות המסרק (metacarpal bones) אשר בונות את כף היד. לכל עצם מסרק מתחברים הגלילים (phalanges) -שלושה בכל אצבע ושניים באגודל. שלושת הגלילים בכל אצבע מופרדים ע”י פרקים הקרויים פרקים בינגליליים, שמתפקדים כצירים עליהם מתבצעות תנועות כיפוף ויישור של האצבעות. כל הפרקים ביד מכוסים בסחוס לבן ומבריק, בעל קפיציות קלה בזמן שמפעילים עליו לחץ. הסחוס קיים בכל מקום שבו יש תנועה בין שתי עצמות.

ביחד עם העצבים ולאורכם, עוברים כלי הדם (עורקים וורידים) אשר מספקים ומנקזים דם ליד ולאצבעות. העורק הגדול ביותר הוא העורק הרדיאלי אשר מלווה את העצב הרדיאלי. ניתן למשש את הדופק בעורק זה באזור שורש היד בצד שפונה לאגודל. העורק האולנרי, 'רץ' ביחד עם העצב באותו השם ודרך תעלת גויון. שני העורקים מתחברים ביניהם בצד הכפי של היד ויוצרים קשתות שמהן יוצאים ענפים שמספקים דם לאצבעות. עורקים נוספים נמצאים בגב היד וגם הם משתתפים באספקת הדם ליד.

'נימול' הינה תחושה ספונטנית בה האדם חש כאילו נמלים עוברות במקום מסוים. זוהי תופעה של גירוי עצבי. על פי מיקומו, הרופא יכול לדעת באיזה עצב מדובר.

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: