רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

מתי נצטרך ניתוח ומתי יהיה ניתן לשלב טיפול לא ניתוחי לפציעות ספורט?

  • דף הבית
    \
  • מתי נצטרך ניתוח ומתי יהיה ניתן לשלב טיפול לא ניתוחי לפציעות ספורט?

פעילות ספורטיבית היא ברכה לגוף וגם לנפש. עבור חלקנו מדובר בתחביב מהנה וגם מועיל, ויש גם מי שמבחינתו פעילות גופנית אינטנסיבית היא חלק בלתי נפרד מהמקצוע. כולנו מודעים לסיכון של פציעות ספורט ולחשיבות הטיפול המושכל בהן. בפרט כדאי להבין מתי נדרש ניתוח ומתי אפשר לטפל בפגיעה גם בלי הליך כירורגי.

נקע בקרסול

הקרסול חשוף במיוחד לפגיעה. בהתאם אחת הפציעות הנפוצות היא מתיחה של הרצועה שמייצבת את המפרק הרגיש מטבעו או אפילו קרע בה - פציעה שמוכרת בשם נקע. הגורמים לנקע הם תנועה חדה מדי של כף הרגל לכיוון פנים הגוף, תוך כדי קפיצה או כשמשנים כיוון במהירות.
במרבית המקרים מנוחה של מספר ימים ופיזיותרפיה ירפאו את הקרסול. במצב של מתיחה חזקה במיוחד או קרע ברצועה ייתכן צורך בניתוח. מדרסים מותאמים אישית לאדם ולענף הספורט שבו הוא עוסק מפחיתים את הסיכון לפציעה זו.

שברי מאמץ

עוד פגיעה נפוצה היא שברי מאמץ, וגם אותה ניתן למנוע באמצעות מדרסים אורטופדיים איכותיים.
המקומות המועדים לפורענות מבחינת שבר מאמץ הם השוק וכף הרגל. הגורמים העיקריים הם פעילות אינטנסיבית מדי (ובפרט לאחר הפסקה באימונים או בתחילת הדרך, כשהגוף עדיין לא מוכן לעומס הרב), סביבת אימון לא מתאימה (למשל ריצה על משטח קשה) ונעליים לא נכונות (פעילות גופנית עם נעליים צבאיות).
למעשה לא מדובר בשבר של ממש אלא בסדקים בעצם, אם כי גם הכאב עלול להיות עז ובנוסף תהיינה מגבלות בתנועה. המרכיב העיקרי בטיפול הוא מנוחה, וכן כדאי לקרר את המקום באמצעות הנחת שקית עם קרח על האזור הכואב למשך 10 דקות (3-4 פעמים ביום). חזרה לפעילות חייבת להתבצע בהדרגתיות ובהתאם להמלצות רופא. במקרים חריגים החלמה מלאה תושג רק לאחר ניתוח ובפרט כך הדבר כשהשבר הוא באזור שאספקת הדם אליו מועטה.

קרע במניסקוס

פציעה קשה יחסית שמהותה קרע באחת הרצועות בברך, לרוב עקב שינוי כיוון חד או שינוי מהירות דרסטי. בדרך כלל נדרש ניתוח כדי להחזיר את הברך לתפקוד מלא, ובפרט אם הקרע נרחב יחסית. נעליים אורטופדיות עשויות למנוע פציעות מסוג זה, שמאפיינות בעיקר כדורגלנים וכדורסלנים.

דורבן

"דורבן" הוא למעשה דלקת בעקב. בין גורמי הסיכון: משקל עודף, ליקויים מבניים בכף הרגל, נעליים לא מתאימות, פעילות גופנית מאומצת מדי ועמידה ממושכת.
הסימפטום העיקרי של הדורבן הוא כאבים, שעלולים להיות חמורים ואף לייצר מגבלות בתנועה. בעיקר צצים הכאבים שקמים בבוקר או כשעוברים מישיבה לעמידה. בחלק מהמקרים הם נחלשים כעבור זמן מה ובמקרים אחרים הם חוזרים מאוחר יותר. בכל מקרה חשוב לא להזניח את הפציעה על-מנת שהיא לא תחמיר.
הטיפול בדורבן כולל מנוחה, תרופות נגד דלקות ולעתים גם הזרקת סטרואידים, תרגילי מתיחה ייעודיים ומדרסים מותאמים אישית לאדם.

מידע נוסף על מוצרים אורטופדיים תמצאו באתר https://www.achilles.co.il

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות