רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

ניתוח מוס - הסרת גידולי עור

ניתוח מוס (MOHS)

ניתוח מוס מבוסס על שיטה ייחודית להסרת גידולי עור שפותחה על ידי ד"ר פרדריק מוס בארצות הברית בשנות ה-30 של המאה הקודמת. שיטה זו הוכחה כיעילה ביותר לטיפול במקרים מסוימים של סרטן העור ויש לה שיעור הצלחה גבוה מאוד. במדינת ישראל סרטן העור הוא הנפוץ ביותר מכלל הגידולים הסרטניים, אך בעזרת גילוי מוקדם ניתן לטפל בו בהצלחה. טיפול מוס שמור למקרים בהם יש צורך להסיר גידולי עור בעלי גבולות לא ברורים, גידולים שנמצאים באזורים בגוף בהם אנחנו לא רוצים לגרום לפגמים אסטטיים קשים, גידולים בעלי סיכון מוגבר לחזרה או כאלה שחזרו לאחר טיפול קודם.

איך עובדת השיטה?

טיפול מוס שונה מטכניקות ניתוח אחרות בזכות שילוב טכנולוגיה של עיבוד רקמה קפואה, שבעזרתה ניתן להגיע לפענוח פתולוגי מידי על ידי בדיקה מיקרוסקופית של כל רקמת הגידול שהוסרה כולל השוליים. הבדיקה מתבצעת במעבדה מיוחדת, שצמודה לחדר הניתוח, ובמידה ונמצאת שארית גידול, הסרתו מתבצעת מיד. כך למעשה מובטחת סבירות גבוהה להסרת כל שלוחות הגידול, ויחד עם זאת נשמרת כריתת עור מינימלית כדי לא להסיר רקמה בריאה.

למעשה ניתוח מוס מבוצע בשלבים, כשהמנתח מסיר את הגידול בהדרגה שכבה אחרי שכבה, בכל שלב נעשית בדיקה וכך המנתח יודע האם להמשיך לשכבה נוספת או שהוא כבר הגיע לשכבה שאינה נגועה. ההליך כולו מתבצע בהרדמה מקומית, בעת בדיקה של כל שכבת עור שהוסרה המטופל מחכה בחדר המתנה, כשאזור הניתוח עדיין מורדם כך שהוא לא חש כל כאב במהלך הטיפול כולו. בדרך כלל הניתוח מסתיים בתום עד 3 שלבים בממוצע והשהות במרפאה היא החל משעתיים ועד 8 שעות במקרים מורכבים. ברגע שהמנתח יודע בוודאות שהסיר את הרקמה הנגועה במלואה, המטופל משוחרר לביתו ללא צורך להישאר באשפוז.

לאחר שהגידול הוסר בשלמותו, בחלק מהמקרים הפצע יחלים באופן טבעי ללא ניתוח נוסף, במידה ויש צורך לבצע תיקון וסגירה לפצע, ניתן לערוך ניתוח המשך באותו היום או לאחר מספר ימים - תלוי במורכבות התיקון שיש לבצע. בהיעדר סיבוכים, פצע הניתוח אמור להחלים תוך 2-3 שבועות לאחר הטיפול, אולם מראה הצלקת ישתפר במהלך תקופה של כשנתיים.

היתרון העצום של טיפול מוס

היתרון הוא באיזון המדויק בין ההכרח לבצע הסרת גידולי עור יעילה ולהביא לריפוי המטופל, לבין הרצון שלא לפגוע ברקמת עור בריאה, לא לגרום לתפקוד לקוי של האיבר לאחר הטיפול ולא לפגום במראה החיצוני של המטופל. השיטה הוכיחה את עצמה כמוצלחת כדי להשיג את כל המטרות - יש לה 97% הצלחה במקרים של גידול שהופיעה לראשונה ומעל 90% הצלחה במקרים של גידולים חוזרים.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות