רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

פרוביוטיקה: החיידקים הנלחמים עבורך

  • דף הבית
    \
  • פרוביוטיקה: החיידקים הנלחמים עבורך

מוצרים המכילים "חיידקים טובים" כמו יוגורט-ביו ותוספי תזונה נמצאים על מדפי חנויות המזון כבר מספר עשורים, אך רק לאחרונה התגלו יתרונות נוספים ליצורים הזעירים המסייעים לגוף במשימת פירוק המזון. אוכלוסיית חיידקים אלה, שהגיעו באופן טבעי לגוף, מתדלדלת לעתים בשל נטילת אנטיביוטיקה (שנועדה במקורה לחיסול החיידקים "הרעים" בלבד) או כאשר אנו סובלים משלשול והם נשטפים לחוץ. לכן מומלץ ליטול תוספי תזונה שונים בזמן ההחלמה משפעת המטופלת בכדורים אנטיביוטיים או לאחר שסבלנו מפעילות מעיים מוגברת.

איך פרוביוטיקה עוזרת לגוף?

כאשר אנו אוכלים הגוף מפרק את מרכיבי המזון ו"מסדרם". החלבונים מסייעים לשרירים, הסידן לציפורניים ולעצמות, הוויטמינים השונים משפיעים על כלל המערכות בגוף והסכרים הופכים לאנרגיה. אך האם הגוף יכול להשתמש בכל התוצרים שאנו מכניסים? מסתבר כי חלק ממוצרי המזון אינם מתפרקים באופן טבעי על ידי הקיבה וזקוקים למעט עזרה. חיידקים "טובים" השוהים במערכת העיכול שלנו (במיוחד בתוך המעי הגס) באופן קבוע מסייעים לפירוק חומרי המזון ואף מפיקים ויטמין חיוני בשל ויטמין K המסייע להטמעה של הסידן והמלחים בעצמות הגוף.

החדשות האחרונות בתחום הפרוביוטיקה

שנים רבות הניחה הרפואה המודרנית כי תפקידה של הפרוביוטיקה מסתכם רק בסיוע למערכת העיכול. אך, מחקרים מקיפים הוכיחו כי החיידקים מסוגלים להפחית את הסיכון ללקות בדלקת בדרכי השתן ואף להפחית תופעות אלרגיות ומחלות עור שונות. האם כל חיידק הנוסף למערכת העיכול שלנו מסוגל לעשות זאת? מסתבר כי גם ב"ממלכת החיידקים" ישנן משפחות וסוגים שונים שכל אחד מהם ממלא פונקציונליות אחרת בסיוע לגוף.

חלק ממשפחות החיידקים מסייעות למנוע השמנה וסכרת, אחרות מפיקות ויטמין K וחלק מהחיידקים מסייעים בפעילות העיכול בלבד. כל אחד מסוגי החיידקים "עובד" באופן שונה עם הגוף. המשותף לכל הסוגים הוא הרגישות הגבוה לכדורי האנטיביוטיקה המסוגלים לחסל מיליוני חיידקים בתוך זמן קצר ולפגוע בפעילות המשופרת של המערכות השונות בגוף להן תרמו היצורים הזעירים.

האם פרוביוטיקה יכולה לפגוע בגוף?

אחד החששות בציבור הוא הקונוטציה השלילית שדבקה בשם "חיידק". למעשה, למרבית האוכלוסיה אין כל סיכון בנטילת תכשירים אנטיביוטיים ואף תינוקות בני יומם או בני גיל הזהב יכולים ליהנות מיתרונותיהם. אך, קבוצה אחת באוכלוסייה בכל זאת צריכה להימנע מנטילת תוספים אלה – אנשים הנוטלים תרופות שנועדו לדכא את המערכת החיסונית בגוף כמו מושתלי איברים. לאחר ההשתלה הגוף עשוי להילחם באיבר הזר הנתפש כאיום ולהפריע לתהליך ההחלמה התקין בו הגוף קולט את האיבר. החיידקים הפרוביוטיים מסייעים לגוף במלחמתו ועשויים לעכב את התהליך הטבעי הארוך של "קבלת" האיבר החדש למרות מטענו הגנטי השונה.

לסיכום, פרוביוטיקה מאפשרת להעניק לגוף "מיליציה" נוספת של חיידקים זעירים הנלחמת בזיהומים ובמחלות ומסייעת לפירוק המזון במעי הגס. מחסור ב"חיידקים טובים" עשוי לגרום לגוף "לעבוד" קשה יותר, לחלות בסכרת או לגרום להשמנה ולכן חשוב להמשיך ולרענן את אוכלוסיית החיידקים הפרוביוטיים בגופנו.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות