רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

קטרקט ולייזר - קרן אור באפלה

הלייזר הוא מכשיר שיוצר באופן מלאכותי קרן אור רבת עוצמה, שלא קיימת כשלעצמה בטבע.

מה השימושים של קרני לייזר ברפואה?

כיום משתמשים בקרני האור הללו באלפי סוגי משימות, הן בתעשייה והן ברפואה. לייזר יכול לספק קרני אור שיכולות לחדור קירות מתכת, לצרוב זכוכית וללטש יהלומים, שלא לדבר על היישומים הרבים שיש לקרני לייזר ברפואה.

הלייזר כסכין מנתחים - הלייזר התגלה כסכין מנתחים זריז, מדויק, אחיד בחיתוך, נקי ובטוח, ויש האומרים שבקרוב הוא יחליף את סכין המנתחים המסורתית.

ניקוי עורקים בלייזר - אחד השימושים היעילים הוא ניקוי העורקים משכבות שומניות בעזרת קרני לייזר.

ניתוח קטרקט בלייזר - אחת מפריצות הדרך הגדולות של השימוש בקרני לייזר ברפואה התבטא בטיפול באחד האיברים העדינים ביותר בגוף האדם - העין. השימוש בלייזר מתבצע לא רק בניתוחי קטרקט (אם כי אכן ניתוחי קטרקט הם בין הניתוחים הנפוצים ביותר לשימוש בלייזר), אלא גם בטיפולי עיניים רבים נוספים.

טיפולי לייזר ברפואה אסתטית - אין מי שלא שמע על הסרת שיער בלייזר,  אבל השימוש בלייזר ברפואה האסתטית הולך ומתרחב ופורץ אץ גבולות הסרת השיער - כיום משתמשים בלייזר גם להסרת קעקועים,   הסרת כתמי לידה, טיפולי אנטי- אייג'ינג ועוד ועוד.

ניתוחי שיניים בלייזר - כיום ניתן להיעזר בלייזר במקרים של סתימות, הלבנת שיניים ועוד.

אלו רק דוגמאות אחדות לשימוש הנרחב בקרן האור הזאת. השימוש בקרני לייזר ברפואה הם כל כך רבים שקצרה היריעה מלפרט את כולם.

מי המציא את הלייזר?

בראשן של רוב המהפכות המדעיות, ישנה תמיד שרשרת של מדענים שלוקחת אחריות. אחת מנקודות המוצא של מהפיכת הלייזר היו היסודות התאורטיים שהניח אלברט איינשטיין עוד בשנים 1916-17, ואחריו היו חוקרים נוספים כמו צ'ארלס טאונס, שעבד בשיתוף פעולה עם גיסו ארתור שולוב, וגורדון גולד, שהיה קרוב לעבודה של טאונס, והוא זה שגם טבע את המושג "לייזר". אבל במירוץ המדעי הגיע ראשון מדען יהודי בשם תיאודור מימן (שיש אומרים שהוא מצאצאי הרמב"ם), שבשנת 1960 כבר הציג את מכשיר הלייזר הראשון. כיום ישנם סוגים רבים של מכשירי לייזר, כשכל אחד משמש לצורך אחר.

לסיכום

ברור הרי שקרני הלייזר ברפואה תורמות באופן משמעותי להקלה בטיפול בתחומים רבים. כמו שציינו, הפריצה הגדולה וההתפתחות המהירה הייתה ברפואת העיניים. קטרקט היא אחת ממחלות העיניים הנפוצות ביותר בעולם. היא גורמת לטשטוש ראייה ולעתים לעיוורון. הטיפול היחיד האפשרי בה הוא ניתוח קטרקט, בו העין הייתה נתונה לסיכונים כירורגיים של סכין מנתחים, זיהומים, כאבים וזמן החלמה ארוך. טכניקת הניתוח התפתחה מאד מאז כאשר ניתוח לייזר קטרקט הפך את הטיפול במחלת העיניים הזו לפשוט, יעיל, מהיר, בטוח ועם זמן החלמה של שעות ספורות בלבד.

כל הכבוד למדענים שהביאו קרן אור לאפלה.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות