רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

קטרקט וקלוד מונה

אוסקר קלוד מונה היה צייר צרפתי שנולד בשנת 1840 ונפטר בגיל 86 בתחילת המאה שעברה. הוא היה ממייסדי ומובילי זרם האימפרסיוניזם באמנות. מי שמכיר את ציוריו לא יכול שלא להתרשם מהנופים הכפריים הקסומים אותם צייר, כמו גם מהנופים העירוניים של אותה תקופה. בציוריו מנסה קלוד מונה לחקות את מה שנגלה לעיניו בטכניקה של משיחות מכחול קצרות ולתאר בסדרות הציורים שלו כיצד נופים מסוימים נראים בתנאי אור ומזג אוויר משתנים.

בשנת 1909 הוצגו ציוריו בגלריה של פול דוראן וזכו להצלחה מידית אך במקביל להצלחה הגדולה ממנה נהנה, מצב הקטרקט ממנו סבל הלך והחמיר. הבעיות בעיניו החלו כבר בשנת 1905 אבל לא אובחנו כתסמיני קטרקט עד שנת 1912. הוא פנה לרופא עיניים בשם שארל קוטלה, שהציע לו טיפות עיניים שגרמו להרחבת האישונים אך הן לא עזרו לאורך זמן ובסיכומו של דבר הומלץ לו לעבור ניתוח בעיניים.

קלוד מונה, שעיניו היו הכלי המרכזי באמנותו, דחה ודחה את הניתוח עד שנת  1923. עד אז המשיך לצייר ומומחים טוענים שניתן לראות את ההשפעה של הקטרקט בציוריו. מאחר והוא צייר את מה שראה, משיחות המכחול נעשו רחבות יותר ככל שראייתו נעשתה מטושטשת יותר. עקב הראייה הפגועה שלו הוא התרשם שצבעי הלבן, הירוק והכחול, שכל כך אפיינו את ציוריו, מתחילים להשתנות ולקבל גוונים של צהוב וסגול.

החוקרים אומרים כי הקטרקט גרם לו לחוות את האור בצורה בהירה מדי ומסנוורת וזה מאד הציק לו. לכן הוא החל לצייר בשעות שהיו עבורו אופטימליות יותר, וכך בציוריו מאותה תקופה ניתן להתרשם ממרחבים של אדום-כתום במקום הירוק-כחול ששולטים בציוריו מהשנים הקודמות. היסטוריונים של האמנות טוענים שאחרי ניתוח קטרקט שעשה בשנת 1923 הוא השמיד ציורים רבים שנעשו בהשפעת קטרקט.

למזלנו, היום אמנים שסובלים מתסמיני קטרקט מסיבה כזו או אחרת, אינם צריכים לסבול מפחדים של איבוד ראייתם ואמנותם. ניתוח קטרקט היום הנו יעיל ביותר עם רמות סיכון נמוכות. בשנים האחרונות נעשו פיתוחים רבים בתחום ניתוחי הקטרקט, לדוגמה: אחד הניתוחים החדשים הוא ניתוח קטרקט עם השתלת עדשה מולטי-פוקלית שיכול להחזיר את מיקוד ואיכות הראיה הן למרחקים קרובים, והן למרחקים ארוכים. פיתוח נוסף שנעשה באמצעות טכנולוגיה חדשנית, שמאפשר טיפול ממוקד, יעיל ומהיר, ללא הרדמה וללא כאבים, הוא ניתוח לייזר קטרקט. כך שכיום, קטרקט כבר אינו מהווה איום וסכנה לעיניים, והוא ללא ספק ניתן לטיפול.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות