רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

קטרקט לסוגיו- חשוב לדעת

אנשים רבים ברחבי העולם סובלים מראייה לא טובה הנובעת מעכירות בעדשת העין - קטרקט. ניתן לציין מספר סוגים עיקריים של התופעה:

קטרקט גרעיני 

מכולם הוא השכיח ביותר. מתבטא בעכירות של עדשת העין ומתפתח ככל שהאדם מתבגר. העדשה מתקשה ומצהיבה. הקטרקט מתפתח ממרכז העדשה כלפי גבולותיה החיצוניים, ואז העכירות חוסמת את כמות האור שמגיעה לעדשה. זה יכול לקרות בעין אחת או להתפשט לשתי העיניים. ההתפשטות לא תיפסק אלא אם כן האדם יעבור ניתוח קטרקט מתאים.

קטרקט קורטיקלי

במקרה הזה ההתפשטות של העכירות הפוכה מזו של הקטרקט הגרעיני: היא מתחילה בגבולות העדשה ומתקדמת לכוון המרכז. זה נראה כמו כתמים לבנים. האדם עלול להסתנוור מאור בוהק, ונסיעת לילה עלולה להיות בלתי אפשרית עבורו. גם במקרה הזה ניתוח יכול לפתור את הבעיה.

קטרקט תת-קפסולרי אחורי 

זהו סוג קטרקט שבא לידי ביטוי בחלק האחורי של העדשה. גם לאנשים שסובלים מסוג זה של קטרקט יהיה קשה עם אורות בוהקים. כמו כן יהיו להם קשיים בראיה לטווח קרוב, שעלולים לגרום לקושי בקריאה ובעיקר לקושי מול מסכים שונים כמו מסכי מחשב, מכשירים סלולריים ועוד.

קטרקט מולד 

כשמו כן הוא. זהו קטרקט שעלול להופיע אצל תינוקות בני יומם. בחלק מהמקרים הוא תורשתי, ובחלק מהמקרים זה קורה עוד ברחם, במצבים של מחלה אצל האם בזמן ההיריון. קטרקט כזה יכול להיות מתון ולא לבוא לידי ביטוי אלא רק שנים קדימה. אך במצבים קשים הוא עלול לגרום בעיות ראיה קשות בהן צריך לטפל בהקדם האפשרי.

קטרקט משני 

זהו סוג שעלול להופיע אחרי ניתוח קטרקט. בדרך כלל בניתוח מוציאים את העדשה הפגועה ומחליפים אותה בעדשה מלאכותית חדשה, נקיה ובהירה, דבר שפותר את הבעיה לתמיד. עם זאת, במספר קטן של מקרים, אחרי מספר חודשים או שנים תיווצר עכירות של הקופסה האחורית בגלל גדילה מחודשת של תאים נגועים.

קטרקט טראומטי

סוג זה נוצר על ידי פציעה, חבלה, חדירה של גוף זר לעין, וכיו"ב, שגורם לטראומה לעין. במקרה כזה הטיפול יהיה מעט מורכב יותר.

קטרקט קרינה

זהו סוג שנגרם כתוצאה מחשיפה מתמשכת לקרינה, כמו לדוגמה החשיפה של חולי סרטן בזמן הקרנות חוזרות ונשנות.

ניתוח קטרקט הוא אחד הניתוחים המוצלחים בעולם הרפואה. הניתוח מאפשר את החזרה של הראיה החדה לעין ומביא לשיפור בראיה ובאיכות החיים.

מבין הסוגים המטופלים כיום, ניתוח לייזר קטרקט גרעיני השכיח ביותר. הליך טיפול קטרקט באמצעות לייזר דומה במהותו לניתוח קטרקט רגיל אלא שהוא חדיש, אין צורך להשתמש בסכין כירורגית, הוא יותר מדויק ויותר מהיר.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות