רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

קטרקט - האבולוציה של ניתוח קטרקט מאז ימי קדם

  • דף הבית
    \
  • קטרקט - האבולוציה של ניתוח קטרקט מאז ימי קדם

מצב של קטרקט בעיניים היה מוכר לאנושות כבר מימי קדם. יש אומרים עוד מימי מצרים העתיקה, זאת לפי ציורים שנמצאו במקדשים ובקברים מצריים קדומים. הציורים מתארים מכשור שכנראה שימש עבור ניתוח קטרקט בשיטה שמכונה COUCHING - תהליך שבו מזיזים את עדשת העין כדי לנקות את הקטרקט.

ניתן למצוא עדויות גם בהודו העתיקה, של שנת 800 לפני הספירה, ממנתח בשם מהרישי סושרוטה שתיאר ניתוח COUCHING בו הוכנסה מעין מחט לעדשה על מנת לנקות אותה, ואז כוסתה העין בתחבושת רוויה בחמאה צלולה.

גם בסין מוצאים עדויות לניתוח כזה: תחת שושלת האן משנות 200 לפני הספירה, ותחת שושלת טאנג בשנות 600-900 אחרי הספירה, ששם כבר ניתחו בתמיכה של דיקור (אקופונטורה).

השיטה העתיקה הוחלפה על ידי ניתוח קטרקט באמצעות שאיבה, כשאחד מהניתוחים הראשונים המדווחים הוא של רופא עיניים צרפתי, ז'אק דאוויאל, בשנת 1747. בניתוחים כאלו היה צריך לחכות עד אשר הקטרקט "יבשיל" יתעבה ויתקשה כדי שניתן יהיה לטפל בו. אחרי הניתוח היה צריך לשמור את המנותח זמן רב במיטה בלי תנועה, כשהראש מקובע משני צידיו בשקיות חול על מנת שלא יזוז. רבים מניתוחים אלו לא הצליחו.

במאות האחרונות חלו שיפורים אדירים בניתוחי קטרקט; התוצאות הטובות תפסו תאוצה בצורה מדהימה. אחת מההתפתחויות הייתה פיתוח טכניקה שמאפשרת הסרה של העדשה והשארת קופסית העדשה. בשנת 1949 רופא עיניים בריטי, ניקולאס הרולד לויד רידלי, ביצע ניתוח בו החליף את העדשה עם עדשה מלאכותית. הוא פיתח שיטה זו אחרי שטיפל בטייסים בריטים שנפגעו בעיניהם במלחמת העולם השנייה. מאז התפתחה תעשיה של עדשות מלאכותיות ששיפרו מאד את תוצאות הניתוחים.

התקדמות משמעותית נוספת שנעשתה בתקופה המודרנית, הייתה בשיטה של ניתוח פאקואמולספיקציה, שבוצע לראשונה על ידי דר' צ'ארלס קלמן בשנת 1967. בניתוח זה השתמשו באולטרסאונד. טכנולוגיה זו אפשרה לבצע את הניתוח עם חתך קטן יותר, מה שהביא להפחתה בכאב ולקיצור זמן ההחלמה.

והיום - ההתפתחות והשיפורים לא פוסקים. היום,  כל מי שסובל מקטרקט בכל גיל ובכל שלב של המחלה, וכל מי שהומלץ לו לעשות ניתוח קטרקט, יכול לחפש את צירוף המילים "ניתוח לייזר קטרקט." ולהגיע לעשרות תוצאות חיפוש מומלצות.

ניתוח קטרקט באמצעות לייזר אורך כ - 20 דקות בלבד. במהלכו מוציאים את העדשה העכורה ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית שקופה, שנשארת בעין לצמיתות.

ניתוח קטרקט באמצעות לייזר הנו המתקדם ביותר שיש, ומבוצע בהרדמה מקומית באמצעות הזלפת טיפות אלחוש לעין. את החתך שמבצעים בקרנית על-מנת להוציא את העדשה העכורה ולהכניס במקומה את העדשה המלאכותית, עושים בלי להשתמש בסכין כירורגית, אלא באמצעות טכנולוגיית הלייזר. טכנולוגיה זו מאפשרת לבצע את חיתוך הפתח בקרנית בדיוק רב ובמהירות, ובכך לקצר מאד את ההליך, למנוע כאבים ולזרז את ההחלמה.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות