רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

שאלות ותשובות בנושא קטרקט

מה זה קטרקט?

קטרקט הוא מצב שבו עדשת העין מאחורי האישון כבר איננה שקופה וגמישה, אלא עכורה. רוב מקרי הקטרקט קשורים לגיל, כלומר להזדקנות הרקמות בגוף. הוא נוצר כתוצאה מכך שחלבונים בעדשה מתחברים ובכך מקשים על הראייה, לעיתים עד כדי עיוורון.

איך מטפלים בקטרקט?

נכון להיום אין טיפול בקטרקט פרט לניתוח. המשותף לכל הניתוחים הוא שבכולם מחליפים את העדשה העכורה בעדשה חדשה ונקיה.

מה זה ניתוח קטרקט?

ניתוח קטרקט הוא הניתוח הנפוץ ביותר בעולם כיום. מדובר על ניתוח קצר ולא מסוכן. ניתוח קטרקט בלייזר נמשך כ - 20 דקות בלבד. במהלך הניתוח מפנים את העדשה העכורה מהעין, ומשתילים במקומה עדשה מלאכותית שקופה, שיכולה להישאר בעין לצמיתות.
הניתוח מבוצע בהרדמה מקומית. את החתך שמבצעים בקרנית, על-מנת להסיר את העדשה העכורה ולהניח במקומה את העדשה הסינתטית החדשה, עושים ללא סכין כירורגית. אלא בעזרת קרן לייזר. שיטה זו מאפשרת ליצור את הפתח בקרנית בדיוק ובמהירות, ובכך לקצר מאד את התהליך הכירורגי, למנוע כאבים ולזרז את ההחלמה.

כמה זמן אחרי ניתוח לייזר רואים טוב?

ניתוח קטרקט הוא כאמור ניתוח קצר, שמבוצע תוך הרדמה מקומית; בהתאמה, גם ההחלמה קצרה ומהירה. לא נשארת צלקת ואין גם צורך בחבישה. יתכנו מיחושים קלים שיעברו אחרי כמה שעות.
לגבי חדות הראייה, זו תגיע לרמה מקסימלית לאחר מספר שבועות.

מהם סוגי הקטרקט העיקריים?

ישנם שלושה סוגים עיקריים:

* קטרקט גרעיני - השכיח ביותר. קטרקט זה מתפתח עם הגיל. העדשה מתקשה ומצהיבה במשך הזמן. זה יכול להתחיל בעין אחת ואז לעבור לשתי העיניים. ההתפשטות תיפסק רק אחרי ניתוח קטרקט.
* קטרקט קורטיקלי - נראה כמו כתמים לבנים. גורם לסינוור מאור בוהק, ונסיעת לילה עלולה להיות מאתגרת.
* קטרקט תת-קפסולרי אחורי - מתבטא בחלק האחורי של העדשה. גם הוא גורם לקושי עם אורות בוהקים ולבעיות בראיה מקרוב (בקריאה ומול מסך).

האם קיימים סוגי קטרקט נוספים?

ישנם מספר סוגים פחות נפוצים:

* קטרקט מולד - אצל תינוקות, לעתים עקב בעיה גנטית ולעתים עקב מחלה בזמן ההיריון. קטרקט כזה יכול לבוא לידי ביטוי רק אחרי שנים.
* קטרקט משני - עלול להופיע לעתים נדירות אחרי ניתוח קטרקט, כאשר אחרי מספר חודשים (או שנים) מופיעה עכירות בעקבות צמיחה מחודשת של תאים נגועים.
* קטרקט טראומטי - בעקבות פציעה, חבלה או חדירה של עצם זר לעין.
* קטרקט קרינה - כתוצאה מחשיפה ממושכת לקרינה. (לדוגמה חשיפה של חולה סרטן להקרנות).

מה תפוצתו של קטרקט?

על פי ארגון הבריאות העולמי, קטרקט גורם לשליש ממקרי העיוורון ברחבי העולם, כלומר לכ - 12.6 מיליון בני אדם. כמו כן, קרוב ל - 52.6 מיליון בני אדם סובלים מאובדן ראייה בינוני עד קשה, כאשר 99% מהם במדינות מתפתחות.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות