חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

שאלות ותשובות כלי דם

מהן דליות?

דליות varicose veins הן ורידים שהתרחבו כתוצאה מחולשה בדופן הווריד שגורמת לתפקוד לא תקין בשסתומי הווריד.

כאשר המסתמים אינם תקינים זרימת הדם ללב עדיין מתקיימת כסדרה, אך חלק מהדם ברגל דולף חזרה אחורה ויוצר עודף דם ולחץ יותר גדול, שגורם להרחבה של הוורידים ולהיפוך כיוון הזרימה של הדם. וכך, לאט לאט מתבלטים הוורידים כלפי חוץ ודולף דם מתוך המערכת העמוקה כלפי חוץ. המצב רק הולך ומחמיר עם הזמן.
אנשים שעבודתם כרוכה בעמידה ממושכת על הרגליים ( מורות, אחיות, מרצים, קופאיות ועוד) ונשים הנמצאות בטיפול הורמונלי כמו: נטילת גלולות, פריון, גיל המעבר- חשופות יותר לפתח דליות. כ-25% מהנשים ובכ-15% מהגברים בעולם שסובלים מהמחלה, ובשנים האחרונות, מסתבר שהשכיחות עולה. הגיל, אגב, לא משפיע וגם נערות צעירות עלולות לסבול מהמחלה.
נימים הם ורידים מורחבים עד קוטר שלושה מ"מ. אלה שמעל 3 מ"מ הם דליות או Varicose Veins.
"זוהי בדיקה המשלבת בין אולטרה סאונד – בדיקה המשקפת באמצעות גלי קול מבנה אנטומי ומאפיינים של איברים – לבין דופלר המפענח את כיוון זרימת הדם בכלי הדם. בזמן שבדיקת אולטרסאונד רגילה מעניקה מידע על נתונים אנטומיים של כלי הדם, כגון:רוחב וצורה בדיקת הדופלר מספקת תמונת וידאו בזמן אמת של תנועת הדם בכלי ושל מהירות הזרימה"
"הבדיקה משמשת בעיקר כאמצעי אבחון מחלות ולשם בירור המצב הרפואי לפני טיפול, למשל: בירור זרימת הדם בכלי הדם לצורך תכנון ניתוח מעקפים בגפיים (בחינת את מידת זרימת הדם בכלי הדם המיועדים לשמש כמעקפים)/ בדיקת הדופלר יכולה לאתר בזמן מצבים מסכני חיים ולסייע למטפל לבחון איזה מצבים מחייבים טיפול ואף לקבוע איזה טיפול רצוי. כך, למשל, זיהוי של קרישי דם, של היצרויות, או של חסימות בכלי דם בצוואר, עשוי להוביל לטיפול, אשר בלעדיו עלול לסבול המטופל מסחרחורות, פגיעה בראיה ואפילו משבץ מוחי. שימוש נוסף לבדיקה הוא במהלך הריון, אז בדיקת דופלר מסייעת לבחון את זרימת הדם בעובר ומסייעת להעריך ולזהות בעיות הנוגעות לזרימת הדם בשלייה ובחבל הטבור.
אי ספיקה ורידית הינה בעיה רפואית בה השסתומים החד כיוונים הנמצאים בוורידי הרגליים לא מתפקדים. כתוצאה, מתרחשת הפרעה למעגל התקין של מחזור הדם הבאה לביטוי בהצטברות דם בגפיים התחתונות, מה שעלול לגרום לכאבים, נפיחות, בצקות ומניעת ריפוי פצעים.

מראה לא אסתטי, כאב, תחושת כבדות או בכאבי רגליים (או גם וגם), עקצוץ או גירוי, בצקות בסוף היום או לאחר עמידה ממושכת, שינויים בעור באזור השוק (מפיגמנטציה קלה ועד לכיב כרוני), דימום (כתוצאה מהתרחבות הדליות) ופקקת ורידים שטחיים – באה לידי ביטוי בווריד אדום, חם, רגיש ונפוח.

  • אי טיפול בדליות ברגליים עלול לגרום להיווצרות בצקות ברגליים , פיגמנטציה חומה בעור שיכולה להתפשט מהקרסול ועד הברך .
  • בחלק מהמקרים יכולים להיווצר גם התקשות של העור בקרסוליים וברגליים ואף מקרים של כאבים במפרקים.
  • הזנחה של הטיפול בדליות עלולים לגרום לסיבוכים כמו דלקות של הורידים , קרישי דם או פקקת ורידים , דימום ופצעים קשיי ריפוי.
  • מראה הורידים הבולטים יחמיר וכמו כן תחושת המטופל ברגליים עלולה גם היא להחמיר.

טיפולים תרמיים (המבוססים על חום), כגון: לייזר תוך ורידי, גלי רדיו או קיטור, נערכים בסוג מסוים של הרדמה מקומית הנקראת הרדמת תפיחה (Tumescent). ההרדמה מתבצעת סביב הווריד המטופל, במטרה לבטל את הכאב ולבודד את הרקמות מסביב מנזק של החום הנפלט מסיב של המכשיר. ההרדמה מתבצעת בהכוונת אולטרסאונד (דופלקס).

מהן שיטות הטיפולים הקיימות לטיפול ורידים בוורידים ובדליות?

טיפולים אנדותרמיים הם השיטות החדשניות והמתקדמות לטיפול בוורידים ובדליות: תחת שיטות אלה יש לנו את טיפול באנדו לייזר, טיפול בורידים באמצעות גלי רדיו ו-טיפול באמצעות קיטור. הבחירה בשיטה תעשה לאחר בדיקת המטופל על-ידי רופא מומחה ובהתאמה מלאה למצבו ולצרכיו.

לאחר הטיפולים התרמיים מתבקש המטופל לרדת ממיטתו ולהתהלך במשך חצי שעה לפני שחרורו הביתה. מומלצת הליכה בימים הראשוניים לאחר הטיפול. החזרה לשגרה לאחר טיפולים אלה היא מהירה באופן משמעותי בהשוואה להחלמה לאחר ניתוח, מדובר בימים ספורים בהשוואה לשבועיים.

כדי להמליץ על שיטת הטיפול המתאימה יש לאבחן במדויק את הבעיה. אבחון זה נעשה באמצעות בדיקה גופנית המתבצעת על-ידי רופא מומחה ובדיקת אולטרסאונד דופלקס של ורידי הרגליים. חשוב כי בדיקת הדופלקס ופיענוחה יהיו מקיפים ביותר ויכללו פרטים אנטומיים לגבי הוורידים החולים, זאת כדי שהרופא המטפל יוכל להתאים את הטיפול המתאים ביותר למטופל.

לכן, חשוב להגיע לרופא מיומן ובקיא בכל שיטות הטיפול הקיימות בכלי דם, ורידים, עורקים ודליות.

במהלך ההיריון עשויות להופיע דליות חדשות ודליות קיימות עלולות להחמיר בעיקר בשל השפעות הורמונליות הגורמות להיחלשות דופן הוורידים וגם בשל לחץ שמפעיל הרחם על הוורידים באגן. כיום, מומלץ לטפל בדליות עוד לפני הכניסה להיריון הראשון.

המקום השכיח ביותר להופעת דליות הוא ורידי הרגליים. מקומות נוספים הם ורידי הפות, וורידי פי הטבעת, שדליות בהם מכונות טחורים.

הפרוצדורה יכולה להיעשות באופן פרטי, באמצעות חברות הביטוח (במידה וקיים כיסוי ביטוח או הביטוחים המשלימים של קופות החולים.

  • מרכז רפואי מוביל בתחום
  • כל שיטות הטיפול
  • בכירי מומחי כלי הדם בארץ.
  • מעבדת כלי דם לאבחון שיטת הטיפול המתאימה לבעיה הרפואית ולמטופל.
  • הרדמה מקומית למניעת כאב במהלך הפרוצדורה

מומחים בתחום

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: