חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

שאלות נפוצות – מוס

 1. תהליך קבלה ורישום יבוצע בחדר ההמתנה בקומה 2.
 2. רשום לעצמך היכן החנת את רכבך.
 3. האחות תלווה אותך לחדר הניתוח.
 4. המנתח ירחץ את האזור המטופל ויזריק חומר הרדמה מקומית עד שלא תרגיש דבר.
 5. המנתח יסיר את הגידול הנראה לעין יחד עם קטע דק של רקמה בהיקפו, ויבצע מיפוי של אזור הניתוח. הרקמה שהוסרה תועבר באופן מיידי למעבדה הסמוכה , שם תבוצע צביעה והכנה לצפייה במיקרוסקופ.
 6. בזמן הזה הלקוח נחבש זמנית וממתין בחדר ההמתנה. שלב הכנת הרקמה במעבדה נמשך כ-30-90 דקות ולעיתים יותר.
 7. בזמן שהלקוח ממתין בחדר ההמתנה, המנתח בודק את הרקמה כדי לראות אם עדיין נותרו שלוחות גידול. במידה ותמצאנה שלוחות, המנתח מסמן את מיקומן באופן מדויק והלקוח חוזר לחדר הניתוח לשלב נוסף שבו מתבצעת הסרה מדויקת של שלוחות הגידול שעדיין נותרו וחוזר חלילה.
 8. עם סיום הסרת כל הגידול יבחר המנתח את אחת מהאפשרויות הבאות לתיקון הפגם שנותר:
  • ישאיר את הפצע להירפא מעצמו
  • יתפור את שולי הפצע
 9. יבצע שחזור של אזור הניתוח ע"י שתל או ע"י מתלה עור.
 10. בסיום הניתוח נחבש החולה ונשלח לביתו לאחר שקיבל הנחיות להחלפת תחבושת ומועד להסרת התפרים.
 • לא ניתן לדעת מראש כמה שלבי ניתוח יידרשו
 • בממוצע נדרשים שניים שלושה שלבים, וביניהם ממתין הלקוח בחדר ההמתנה.

טיפול מוס שונה מטכניקות ניתוח אחרות בזכות שילוב טכנולוגיה של עיבוד רקמה קפואה, שבעזרתה ניתן להגיע לפענוח פתולוגי מידי על ידי בדיקה מיקרוסקופית של כל רקמת הגידול שהוסרה כולל השוליים. הבדיקה מתבצעת במעבדה מיוחדת, שצמודה לחדר הניתוח, ובמידה ונמצאת שארית גידול, הסרתו מתבצעת מיד. כך למעשה מובטחת סבירות גבוהה להסרת כל שלוחות הגידול, ויחד עם זאת נשמרת כריתת עור מינימלית כדי לא להסיר רקמה בריאה.

למעשה ניתוח מוס מבוצע בשלבים, כשהמנתח מסיר את הגידול בהדרגה שכבה אחרי שכבה, בכל שלב נעשית בדיקה וכך המנתח יודע האם להמשיך לשכבה נוספת או שהוא כבר הגיע לשכבה שאינה נגועה. ההליך כולו מתבצע בהרדמה מקומית, בעת בדיקה של כל שכבת עור שהוסרה המטופל מחכה בחדר המתנה, כשאזור הניתוח עדיין מורדם כך שהוא לא חש כל כאב במהלך הטיפול כולו.

בדרך כלל הניתוח מסתיים בתום עד 3 שלבים בממוצע והשהות במרפאה היא החל משעתיים ועד 8 שעות במקרים מורכבים. ברגע שהמנתח יודע בוודאות שהסיר את הרקמה הנגועה במלואה, המטופל משוחרר לביתו ללא צורך להישאר באשפוז.

לאחר שהגידול הוסר בשלמותו, בחלק מהמקרים הפצע יחלים באופן טבעי ללא ניתוח נוסף, במידה ויש צורך לבצע תיקון וסגירה לפצע, ניתן לערוך ניתוח המשך באותו היום או לאחר מספר ימים – תלוי במורכבות התיקון שיש לבצע. בהיעדר סיבוכים, פצע הניתוח אמור להחלים תוך 2-3 שבועות לאחר הטיפול, אולם מראה הצלקת ישתפר במהלך תקופה של כשנתיים.

 • לכל מנתח הוראות ייחודיות אשר יועברו בכתב ובע"פ מייד לאחר הניתוח.

כל ניתוח משאיר צלקת. גודלה של הצלקת תלוי בממדי הגידול ומיומנות המנתח. יחד עם זאת, היות שבניתוח בשיטת מוס מוסרת רקמה בריאה קטנה כלל האפשר, מושגת תמיד הצלקת הקטנה ביותר האפשרית בהשוואה לכל ניתוח אחר.

הסיכוי לכך הגידול הסרטני שהוסר יחזור הינו קטן מאוד ועומד על כ 1%-4% בלבד. סרטן העור הנפוץ ביותר, מסוג תאי בסיס (BASAL CELL CARCINOMA) אינו שולח גרורות.

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: