תחומים רופאים מידע למטופלים דרושים כניסת רופאים טפסי הסכמה
רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

הדמיה של החצוצרות באולטרה-סאונד עם חומר ניגוד באמצעות קצף

נשים רבות הפונות לטיפולי פוריות מאובחנות כסובלות מאי פוריות על רקע חסימה בחצוצרה אחת או בשתיהן. חסימה כזאת יכולה להיגרם מתהליך זיהומי, מהריון, הפלה (טבעית או מגרידה), אנדומטריוזיס, כתוצאה מהידבקויות בחלל הבטן והאגן לאחר ניתוחים קיסריים או אחרים. צילום הרחם במכון רנטגן מהווה עד היום את שיטת הבדיקה הנפוצה בישראל.

למי מיועדת הבדיקה?

בדיקת החצוצרות וחלל הרחם מומלצת לכל הנשים אשר עוברות בירור לבעיות. נשים שכבר הרו ילדו בעבר ונשים המנות להרות לראשונה.
בדיקת חלל הרחם יעילה גם באיבחון מממצאים לא תקינים בחלל הרחם במקרים של דימום בלתי סדיר ודימום מוגבר בנשים בכל גיל, וזאת בשל יכולתה המדויקת להדגים את חלל הרחם.
בדיקת האולטרה-סאונד הינה תחליף מודרני לצילום הרחם והיא מבוצעת באמצעות האולטרה סאונד הואגינלי. מדובר בבדיקה המאפשרת קבלת אינפורמציה אמינה על תקינות חלל הרחם והחצוצרות ללא צורך בהזלפת חומר המבוסס על יוד ושימוש בקרינת רנטגן.

כיצד הבדיקה מתבצעת

הבדיקה נעשית במרפאה ואינה דורשת הכנה מוקדמת. בעת הבדיקה מתקבל מידע רב נוסף על אברי האגן השונים, מידע שאינו ניתן להערכה בעת ביצוע צילום הרחם.

הבדיקה מורכבת משני חלקים. ראשית מדגימים את חלל הרחם על ידי הזלפת מים סטרילייים לחלל ה חם תוך כדי הדמיה בד בבד בעזרת האולטרה סאונד-הבדיקה קרויה גם הידרוסונוגרפיה. המים מוזלפים לחלל הרחם ע"י צינורית דקה ועדינה שממוקמת דרך הנרתיק בצוואר הרחם. לאחר מכן מדגימים את החצוצרות, מידת פתיחותן והעדר הידבקויות סביב הצוצרות והשחלות על ידי הזלפת קצף ExEm foam לחלל הרחם והדמיית התפשטות החומר במבנים השונים.

ExEm foam הינו ג'ל מיוחד המאפשר לראות את איברי האגן החשובים לתהליך הפוריות., בלעדיו לא ניתן לראותם. החומר באישור משרד הבריאות האמריקאי מכון התקנים האירופי ומשרד הבריאות הישראלי, לא ידוע על תופעות לוואי לחומר. בתום הבדיקה החומר מופרש דרך הנרתיק.

מהם יתרונות הבדיקה?

אחוז דיוק ואבחנה מעולים (לפחות כמו צילום רחם) עם יכולת שליטה על מינון החומר המוזרק.

הפעולה פשוטה וקלה ולמעשה ללא תופעות לוואי.
מכיוון שאין צורך בבדיקה החדשה בתפיסת צוואר הרחם באמצעות מכשיר צובט או במשיכת הרחם או החדרת מכשיר לתוך הרחם, פעולות(המקובלים בצילום רחם) שיכולות לגרום לאי נוחות משמעותית .. במקום זאת משתמשים בצינורית בעלת קוטר דק מאוד ואין צורך כלל להחדירו לחלל הרחם. הבדיקה יכולה לגרום לאי נוחות או מיחושים שמתוארים ככאבי מחזור. לנשים הסובלות מכאבים חזקים בזמן הוסת, מומלץ לקחת משכך כאבים כשעה לפני הבדיקה.

צורך בשימוש בקרינה או בתכשיר רנטגני המבוסס על יוד.


הבדיקה ניתנת לביצוע בכל מרפאה. אין צורך בחומר ניגוד על בסיס יוד היכול לגרום לתגובה אלרגית קשה.

במהלך האולטרסאונד הואגינלי המתבצע במסגרת הבדיקה, ניתן לוודא שמוצא החצוצרות הינו מול השחלות (כלומר, כפי שצריך להיות), פרט חשוב אשר לא ניתן להעריכו בעת צילום רחם מכיוון שהשחלות אינן מודגמות ברנטגן.

פענוח הבדיקה נעשה על ידי הרופא המבצע וכולל מתן תשובה כתובה ומפורטת לרופא המטפל, מיד בתום הבדיקה. בנוסף, מקבלת כל נבדקת תמונות של הבדיקה ותיעוד דיגיטלי בו ניתן לראות את המעבר הדינמי של הנוזל הן בחלל הרחם והן בחצוצרות.

הבדיקה עורכת כרבע שעה .

ניתן לבצע את הבדיקה עד יום לפני הביוץ שהוא לרוב היום ה 14 הנספר מתחילת המחזור.

מחקרים מראים שהבדיקה מעלה את הסיכוי להרות באופן טבעי או בטיפולי פוריות בחודשים הראשונים לאחר ביצועה !

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
מומחים בתחום
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות