רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

ביופסיית פיוז'ן - ערמונית

מהו סרטן הערמונית וכיצד הוא מאובחן

סרטן הערמונית הינו הסרטן השני הכי נפוץ בקרב גברים אחרי סרטן העור. אחד מכל תשעה גברים עלול לשאת אותו במהלך חייו. לסרטן הערמונית ישנם תסמינים שונים כתלות בדרגתו ובשלב אבחונו. ישנם מקרים בהם האדם יישא את הסרטן לאורך חייו אך לא יושפע ממנו כלל. במקרים אחרים הסרטן יכול להיות אלים יותר ומצריך טיפול.

האבחנה של סרטן הערמונית נעשית ע"י ביופסיה, אולם בדיקת דם חשודה (PSA) מעלה את הצורך בבירור אצל רופא. בנוסף בדיקה רקטלית בה הרופא ממשש עם האצבע את הערמונית או הדמיה חשודה, יכולים להעיד גם כן על אפשרות לסרטן הערמונית.

כיצד מבוצעת הביופסיה

הביופסיה אותה אנו מבצעים במדיקה-מרכזים רפואיים, מתבצעת באשפוז יום כירורגי, תחת הרדמה כללית שאורכה כרבע שעה. במהלך הבדיקה, הערמונית נדגמת באופן סדור בכל 5 מ״מ, ובנוסף נלקחות ביופסיות ייעודיות מאזורים חשודים. בזכות צימוד טכנולוגי ממוחשב המאפשר בזמן אמת סריקת MRI לבין בדיקת האולטראסאונד, אפשר לראות תמונה משולבת "מותכת" של שתי הבדיקות. 

מדוע עדיף ביופסיית פיוז'ן על ביופסיה רגילה

הביופסיה הרגילה נפוצה יותר אך מהווה מספר חסרונות:

ראשית ישנם גידולים החומקים מגילוי מכיוון שהביופסיה מוגבלת רק לגב הערמונית. בנוסף, בגלל שהדגימה נלקחת מפי הטבעת, הסיכוי לזיהום הוא: 1:200 איש, ויכולה להוות חוויה כואבת ולא נעימה לנבדקים.

לעומת זאת, לביופסיית פיוז'ן מספר יתרונות:

מחט הביופסיה עוברת דרך העור (ולא דרך פי הטבעת) ולכן שכיחות הזיהומים יורדת ל 1:2000. בנוסף, הזווית של כניסת המחט מאפשרת להגיע לכל אזורי הערמונית ולדגום את כולה (גם הערמונית הקדמית), והכי חשוב, בשל העובדה שהיא מצומדת ל MRI, עולה הסיכוי בבדיקה לאבחון מדויק של סרטן משמעותי ב-30%. ביופסיית פיוז'ן מבוצעת תחת הרדמה כללית קצרה ובכך נחסך לנבדק אי נעימות וכאבים.

בזכות המיפוי המדויק של ביופסיית פיוז'ן, מתקבלת תמונה מלאה של הערמונית ומיקומם המדויק של גידולים שונים (במידה ויתגלו). במידה וצריך טיפול, ישנה אפשרות של טיפול פוקאלי (מקומי) או ניתוח לכריתה רדיקלית, ותכנון ניתוח ברמת דיוק גבוהה המאפשרת לדעת היכן האזורים שמצריכים זהירות יתרה ולקיחת שולי בטחון, והיכן האזורים שניתן להתקרב לערמונית, ולשמר מבנים החשובים לשליטת מתן שתן ולתפקוד המיני.

איך מתכוננים לבדיקה

בערב של לפני הבדיקה: יומלץ לנבדק ליטול סירופ או כדור המעודד פעולת מעיים.

ביום הבדיקה: הנבדק מתבקש להיות בצום של 8 שעות.

בבוקר הבדיקה: רצוי שהנבדק ינסה להעביר פעולת מעיים. במידה והנבדק נוטל תרופות המדללות דם, יש להפסיקם בטרם הפעולה (אספירין ופלביקס שבוע לפני הביופסיה). 

אורך הבדיקה: אורך זמן הביופסה הינו כרבע שעה אך יכול להיות שתהליך ההרדמה וההתאוששות יאריכו את הזמן במעט.

לאחר הבדיקה: הנבדק יועבר להתאוששות קצרה, ולאחר שעה יוכל להשתחרר לביתו בסיוע מלווה. חל איסור לנהוג מטעמי בטיחות.
ייתכן והנבדק יבחין במעט דם בשתן בימים הראשונים לאחר הבדיקה או דם בזרע (צבע כהה לזרע שיכול להמשך מספר שבועות). תופעות אלה הן תקינות.
שבועיים לאחר הבדיקה ניפגש בשנית ונדון בתוצאות הבדיקה והמשך טיפול במידת הצורך.

 

?רוצה עוד פרטים
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות