תחומים רופאים מידע למטופלים דרושים כניסת רופאים טפסי הסכמה
רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

השתלת קרנית

ניתוח להחלפת החלק המרכזי של הקרנית הפגועה בקרנית בריאה

מהי השתלת קרנית

הקרנית הינה הרקמה הקדמית ביותר בעין. היא שקופה, ומאפשרת לקרני האור לחדור לעין ללא הפרעה. תפקידה המרכזי של הקרנית הינו למקד ולהעביר את קרני האור אל קרקעית העין שם נמצאת הרשתית, אשר קולטת את קרני האור ומקודדת אותם לאותות חשמליים, המועברים למח. הקרנית אמנם שקופה ודקה אך חזקה מאד, ומשמשת מגן לעין מפני חיידקים וחומרים זרים. לצורך תפקודה התקין על הקרנית להיות לחה ומכוסה בשכבת דמעות. בניתוח השתלת קרנית, מחליפים את החלק המרכזי של הקרנית הפגועה בקרנית בריאה מתורם.

אופן ביצוע הטיפול

בניתוח השתלת קרנית סטנדרטי, מוחלף החלק המרכזי של הקרנית הפגועה בשלמותו, בקרנית בריאה מתורם. הקרנית מונחת במקום ונתפרת במספר רב של תפרים למקומה. לאחר כשנה, התפרים מוסרים, ורק אז מתחיל תהליך התאמת המשקפיים. לעיתים יש צורך בהרכבת עדשות מגע בשל אסטיגמציה (צילינדר) גבוהה או חוסר איזון בין שתי העיניים. סיכויי הצלחת הניתוח נעים בין 80%-90%, בהתאם להתוויות השונות. הסיבוכים האפשריים רבים והסכנה לדחיית שתל קיימת למעשה בכל שלב. מרבית השתלים מחזיקים מעמד כ- 20 שנה ואז בהדרגה מאבדים את שקיפותם.

מטרת הטיפול

טיפול בסובלים מקרטוקונוס מתקדם, בצקת בקרנית על רקע עדשה תוך עינית מלאכותית או מחלה תורשתית, צלקות בקרנית לאחר פציעה או זיהום, עכירות בקרנית עקב פגיעת חומרים כימים (חומצה או בסיס), מומים מולדים בקרנית.

הכנות לקראת הטיפול

במידה והניתוח בהרדמה כללית יש להיות בצום מוחלט מחצות יום לפני הניתוח. יש להצטייד בטופס התחייבות לקראת הניתוח. במידה ומשתמשים במכשיר שמיעה, יש להביאו ביום הניתוח. ביום הניתוח, או יום טרם הניתוח, תתבצענה בדיקות על ידי רופאי ואחיות המחלקה, כדי להכין לניתוח. לעתים אורך התהליך זמן רב ויש להתאזר בסבלנות. לאחר בדיקות, מתן הסברים והחתמה על טופס הסכמה לניתוח, יינתנו מדים ללבישה בניתוח. 

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
מומחים בתחום
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות