חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

השתלת קרנית

ניתוח להחלפת החלק המרכזי של הקרנית הפגועה בקרנית בריאה

מהי השתלת קרנית?

הקרנית הינה הרקמה הקדמית ביותר בעין. היא שקופה, ומאפשרת לקרני האור לחדור לעין ללא הפרעה. תפקידה המרכזי של הקרנית הינו למקד ולהעביר את קרני האור אל קרקעית העין שם נמצאת הרשתית, אשר קולטת את קרני האור ומקודדת אותם לאותות חשמליים, המועברים למח. הקרנית אמנם שקופה ודקה אך חזקה מאד, ומשמשת מגן לעין מפני חיידקים וחומרים זרים. לצורך תפקודה התקין על הקרנית להיות לחה ומכוסה בשכבת דמעות. בניתוח השתלת קרנית, מחליפים את החלק המרכזי של הקרנית הפגועה בקרנית בריאה מתורם.

השתלת קרנית: שאלות ותשובות

בניתוח השתלת קרנית סטנדרטי, מוחלף החלק המרכזי של הקרנית הפגועה בשלמותו, בקרנית בריאה מתורם. הקרנית מונחת במקום ונתפרת במספר רב של תפרים למקומה. לאחר כשנה, התפרים מוסרים, ורק אז מתחיל תהליך התאמת המשקפיים. לעיתים יש צורך בהרכבת עדשות מגע בשל אסטיגמציה (צילינדר) גבוהה או חוסר איזון בין שתי העיניים. סיכויי הצלחת הניתוח נעים בין 80%-90%, בהתאם להתוויות השונות. הסיבוכים האפשריים רבים והסכנה לדחיית שתל קיימת למעשה בכל שלב. מרבית השתלים מחזיקים מעמד כ- 20 שנה ואז בהדרגה מאבדים את שקיפותם.

טיפול בסובלים מקרטוקונוס מתקדם, בצקת בקרנית על רקע עדשה תוך עינית מלאכותית או מחלה תורשתית, צלקות בקרנית לאחר פציעה או זיהום, עכירות בקרנית עקב פגיעת חומרים כימים (חומצה או בסיס), מומים מולדים בקרנית.

במידה והניתוח בהרדמה כללית יש להיות בצום מוחלט מחצות יום לפני הניתוח. יש להצטייד בטופס התחייבות לקראת הניתוח. במידה ומשתמשים במכשיר שמיעה, יש להביאו ביום הניתוח. ביום הניתוח, או יום טרם הניתוח, תתבצענה בדיקות על ידי רופאי ואחיות המחלקה, כדי להכין לניתוח. לעתים אורך התהליך זמן רב ויש להתאזר בסבלנות. לאחר בדיקות, מתן הסברים והחתמה על טופס הסכמה לניתוח, יינתנו מדים ללבישה בניתוח.

ראיון עם ד״ר ניר סורקין בתוכנית ״ סטטוסקופ״ על השתלת קרנית בעיניים

מומחים בתחום

מהי השתלת קרנית

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: