חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

טיפול במיומה ברחם

מהי מיומה ברחם?

כשנשים מדברות ביניהן על מיומות ברחם הם מתכוונות לשרירני רחם, שברוב רובם של המקרים הם גידולים שפירים של רקמת השריר בקירות הרחם.

התופעה של מיומות ברחם היא שכיחה מאוד בקרב נשים. הגידול מושפע מהורמוני המין השחלתיים – אסטרוגן ופרוגסטרון; לכן לעתים יכולה להיות גדילה של מיומה ברחם בהריון, ונסיגה בגודל אחרי שההריון מסתיים.
ישנן נשים עם שרירני רחם שאינן חוות תסמינים, והמיומות מתגלות באופן אקראי בבדיקה שגרתית. אך ישנן כאלה הסובלות מאי נוחות רבה כמו:

* דימום וסתי מוגבר, ולעיתים אף דימום בין מחזורים;
* כאבי בטן, אגן וכאבים בעת קיום יחסי מין;
* תחושת לחץ כאשר המיומה לוחצת על איברים סמוכים לרחם, כמו שלפוחית השתן והרקטום;
* הפרעות פוריות.

שרירנים ברחם מתרחשים כאשר תאי השריר ברחם מתרבים פעמים רבות מדי. כשהתאים מתרבים, גושים בצורות וגדלים שונים נוצרים. הם יכולים להיות רבים או מעטים -ולנשים מסוימות אפילו יהיה רק אחד. גושים אלה יכולים לגדול על פני השטח הפנימיים והחיצוניים של הרחם, כמו גם בתוך קירות הרחם.

מחקרים מראים כי ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון משחקים תפקיד מרכזי בצמיחה של שרירני הרחם. זו כנראה הסיבה לכך שהמיומות נוטות להתכווץ לאחר גיל המעבר, כאשר הייצור של הורמונים אלה פוחת. נשים מסוימות נוטות יותר לפתח שרירנים ברחם מאחרות, למעשה שרירנים עשויים לעבור בירושה גנטית.

משמעות הדבר היא שסביר יותר לפתח שרירנים אם לבת משפחה יש אותם, או אם יש לחץ דם גבוה, או תסמונת שחלות פוליציסטיות. הם שכיחים יותר בקרב נשים שקיבלו מחזור ראשון בגיל מוקדם, ובקרב נשים שלא ילדו, אם כי זה יכול להיות בגלל שנשים עם שרירנים עשויות להתקשות להרות. דיאטה עשירה בצריכת בשר אדום עשויה גם להגדיל את הסיכון לשרירנים ברחם, כמו גם צריכת בירה.

טיפול במיומה ברחם נעשה רק אחרי אבחון מדויק של מיקום וגודל השרירן, גיל ומצב בריאותי כללי של האישה, וביחס ישיר לתסמינים.

מעקב ללא טיפול

במקרים של נשים שאינן סובלות מתסמינים הפוגעים באיכות החיים שלהן, או שגורמים לסיכון בריאותי, עושים אולטרסאונד בגישה בטנית או נרתיקית לשם הגדרה מדויקת של גודל, מספר ומיקום. ואז האישה נדרשת למעקב תקופתי.

ניתוח כריתה

ניתוח כירורגי של כריתת שרירנים (ובחלק מהמקרים כריתת הרחם כולה) היה במשך שנים רבות האפשרות הטיפולית היחידה. זה היה ניתוח כירורגי לכל דבר – חתכים, הרדמה מלאה, וזמן ריפוי ארוך.

היסטרוסקופיה

תהליך המבוצע בגישה נרתיקית, דרך צוואר הרחם באמצעות החדרת סיב אופטי או מכשירים אחרים:
>> היסטרוסקופיה אבחנתית 
>> היסטרוסקופיה משולבת באבחון ובטיפול. שתי פעולות אלו נעשות במרפאה ללא הרדמה כללית וללא אשפוז.
>> היסטרוסקופיה ניתוחית. תהליך כירורגי ניתוחי של כריתת שרירנים דרך צוואר הרחם. התהליך דורש אשפוז יום, אמנם נעשה תחת הרדמה מלאה אך ללא חתכים בדופן הבטן, ללא כאבים, ומאפשר חזרה מהירה לשגרה.

הקטנה וצמצום השרירן

הקטנת גודל השרירנים על ידי צינתור בררני של עורקי הרחם על מנת להפסיק את אספקת הדם המזינה את השריר, או על ידי חימום בעזרת קרני אולטרסאונד.

טיפול תרופתי

טיפולים הורמונליים שניתנים לעתים 3 חודשים לפני תהליך כריתה על מנת לצמצם את גודל השרירנים ולהקל על התהליך הניתוחי.

  • טיפולים תרופתיים מורידים את גודל השרירן לעד כדי 50%.
  • טיפול זה גורם לדיכוי היפופיזרי ולירידה משמעותית ברמות האסטרוגן המופרש מהשחלות דבר המוביל להצטמקות שרירנים ב- 96% מהנשים בשיעור של עד 50%.
  • טיפול זה נמצא עוזר לקראת ניתוח, שכן מעלה את רמת המוגלבין ומקל על הסרת השרירן בטיפול ניתוחי.

מיומות עלולות לעיתים להפריע לכניסה להריון. אך אם אשה גילתה שיש לה שרירנים ברחם בזמן ההריון, עליה לקיים מעקב קפדני ותכוף לכל אורך ההריון על מנת לוודא שלא נגרמות הפרעות להתפתחות העובר.

רופאים בתחום

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: