חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

יובש בנרתיק

התופעות הנפוצות ביותר שנשים רבות סובלות מהן בתחום הגינקולוגיה הן יובש וגירוד בנרתיק. למרות השכיחות של התופעות הללו, נשים רבות עדיין נבוכות לדבר עליהן, גם עם הרופאים. לעיתים נשים מנסות לפתור את הבעיות הללו על ידי אבחון עצמי וטיפול בתרופות סבתא.

בעיות של גירוד ויובש בנרתיק נגרמות אצל מרבית הנשים בגילאים שונים מסיבות שונות וכדאי מאוד להיוועץ ברופא נשים, לאבחן את הבעיה בצורה נכונה ולקבל את הטיפול המתאים. גינקולוגיה בימינו מציעה טיפול ביובש בנרתיק ובבעיות אחרות שעלולות לגרום לאי נוחות רבה ופגיעה בחיי השגרה והזוגיות.

הגוף שלנו מפריש נוזלים במקרה שהוא מקבל גירויים חיצוניים. למשל, הפה מתמלא ברוק כשאנחנו רעבים, על מנת שהוא יוכל לעכל את המזון בצורה תקינה. במצב של קיום יחסי מין, איבר המין הנשי צובר לחות, במטרה להקל על החדירה ולהפוך את יחסי המין לחוויה חיובית ונעימה. כאשר אישה נכנסת לגיל המעבר או שגופה נחלש עקב מצב נפשי ירוד או תזונה לקויה, נפגע התפקוד של חלק ממערכות הגוף וביניהן מערכת הרבייה. כתוצאה מכך עלול להתפתח מצב של יובש נרתיקי או בשמו הנוסף, יובש ואגינלי, לאחר שהגוף מתחיל להפריש את נוזל הסיכה הטבעי שלו בכמויות קטנות, גם במצב של גירוי מיני.

גירוד בנרתיק

הגירוד למעשה הוא סימפטום שיכול להתרחש כתוצאה מיובש בנרתיק, דלקות ובמקרים מסוימים מחלות מין. הנרתיק של האישה מאוכלס בחיידקים טבעיים ששומרים בדרך כלל על רמת חומציות תקינה של הנרתיק. ברגע שנוצר חוסר איזון, החיידקים מהסוג המזיק מתפשטים באזור וזה מה שגורם לדלקות בנרתיק.
למה זה קורה? הסיבות הן מגוונות – הגיינה אישית, שימוש בסבון וגינלי, אמצעי מניעה, שחייה בבריכה, קיום יחסי מין, לידה, בדיקה גינקולוגית, תזונה לא נכונה, מצב נפשי, שימוש באנטיביוטיקה ועוד.
גירוד בנרתיק מסמן לנו שיש בעיה שכדאי לטפל בה. מעבר לחוסר הנוחות דלקות הנרתיק עלולות להחמיר ולגרום לבעיות רציניות יותר. מומחה גינקולוגיה יידע לאבחן את סוג הזיהום ולהתאים טיפול תרופתי במידת הצורך.

יובש בנרתיק הוא תופעה שנוצרת כתוצאה מירידה ברמה של הורמון האסטרוגן, ונפוצה בדרך כלל אצל נשים שחוות את גיל המעבר. בתקופה הזו הגוף חווה שינויים רבים כמו הידלדלות של צפיפות העצם, ירידה במסת השריר, גלי חום, הפסקת המחזור החודשי, שינויים קיצוניים במצבי הרוח ולעיתים גם מצבי חולשה לא מוסברים. היווצרות של יובש בנרתיק גורמת לתחושת אי נוחות רבה, לתחושות של גירוי או כאב, לקושי בתפקוד המיני ובמקרים רבים גם לתחושות של תסכול ומבוכה. הסיבה העיקרית לכך היא שהיובש הואגינאלי גורם לכך שבעת קיום יחסי מין, יש קושי להגיע לחדירה מלאה בגלל הגברת החיכוך, דבר שפוגע בחיי המין של שני בני הזוג כאשר האישה כביכול אחראית לבעיה הזו.

אישה עומדת במעבר "מוצרי הנשים" בסופר ומסיטה את מבטה במהירות מחבילות הטמפונים לנוזל הסיכה שלידם. היא רוצה לקחת את נוזל הסיכה, אבל היא לא רוצה שאף אחד, כולל הקופאית, ידע על הבעיה שיש לה (למי שלא הבינה – מדובר על יובש בנרתיק). המיתוס הוא שהיא חושבת שזו בעיה שלה בלבד. היופי הוא שיש הרבה דברים שהיא יכולה לעשות בקשר לזה:

מיתוס 1: נשים אחרות לא נתקלות בבעיה של יובש נרתיקי

אם את מתמודדת עם יובש בנרתיק, הדבר הראשון שאת צריכה לדעת הוא שאת לא לבד. אי הנוחות, שלעיתים מלווה בכאב, גירוד או תחושת צריבה (במיוחד במהלך או אחרי יחסי מין), היא, למרבה הצער, מצב שכיח. כמעט מחצית מכל הנשים מעל גיל 40 חוו יובש בנרתיק, ומספר זה גדל כאשר מוסיפים את נשים צעירות יותר, שרק ילדו, למשוואה.

רמות נמוכות של אסטרוגן הן לרוב, הגורמות ליובש. אסטרוגן שומר על הנרתיק בריא על ידי הזרמת הדם ווידוא כי התאים שלו תפוחים ומחומצנים. כאשר רמת האסטרוגן יורדת וזרם הדם אינו חזק כפי שהיה פעם, התאים מתכווצים, הנרתיק לפעמים מתכווץ, והיובש מתרחש.

מיתוס 2: יהיה מביך לדבר על יובש בנרתיק עם הרופא שלי

אמנם העלאת הנושא של יובש נרתיקי בשיחה עם הרופא או הרופאה שלך עלולה להיות מביכה בהתחלה, זו בכל זאת שיחה שכדאי לנהל. אחרי לימודי גינקולוגיה מפרכים, תהיי בטוחה שהם כבר שמעו על התופעה ולא יופתעו. הם מודעים לכך שיובש בנרתיק הוא נושא רגיש ומורכב עבור נשים והם יעזרו לך להתמודד איתו.

מיתוס 3: אין דבר שאני יכולה לעשות בקשר לזה

חדשות טובות – יש למעשה די הרבה שאת יכולה לעשות כדי להקל על אי הנוחות של יובש הנרתיק, ראי את הפסקה על טיפול טבעי ביובש בנרתיק.

האבחון הרפואי כולל בדיקה וגינאלית ובנוסף אליה, הרופא צריך לדעת כמה שיותר פרטים שלא תמיד מקושרים ישירות ליובש בנרתיק, ולשאול את המטופלת האם היא מקיימת יחסי מין באופן סדיר, האם היא סובלת מכאבים בזמן קיום יחסי המין, כמה זמן היא סובלת בגלל היובש, האם היא משתמשת בנוזלים לשטיפה נרתיקית, האם היא נוטלת תרופות על בסיס קבוע, האם היא רוחצת באמבטיה לעיתים קרובות, באיזה סבון היא משתמשת, האם היא עדיין מקבלת מחזור חודשי ועוד.

ככל שלרופא יהיה יותר מידע רלוונטי שקשור בהתנהלות היומיומית, הוא יוכל לאבחן בצורה נכונה את הדרך הטובה ביותר לטפל בו. המידע הזה לא יכול להחליף את הבדיקות הגיניקולוגיות, אלא להפוך את האבחון למקיף ומדויק יותר.

במצב של יובש ואגינלי, הטיפול היעיל ביותר הוא טיפול תרופתי. המטרה העיקרית שלו היא להעלות את רמת האסטרוגן לרמה תקינה על מנת לאזן מחדש את המערכת ההורמונלית. ניתן לקבל את ההורמון במספר דרכים:

באמצעות התקנת טבעת אסטרוגן בנרתיק – אפשר לצרוך אותו גם דרך טבליות המוחדרות אל הנרתיק בתדירות יומית, או באמצעות משחה חיצונית. כטיפול משלים מומלץ להקפיד על תזונה מאוזנת ולבצע פעילות גופנית באופן קבוע. תהליך האבחון חיוני במיוחד על מנת להתוות את הטיפול המתאים.

טיפול ביובש בנרתיק באמצעות הלייזר – טכנולוגיה רפואית חדשנית, ללא הרדמה, ללא ניתוח וללא כאבים. טיפול פמיליפט נמשך כחצי שעה בלבד ומתבצע בmedica על ידי גינקולוג מומחה.

טיפול לייזר רפיון בנרתיק – במקרים מסוימים, היובש נובע בעיקר בגלל לחץ נפשי. הטיפול שמתאים במקרה כזה הוא טיפול פסיכולוגי על מנת לנסות ולאתר את המקור לבעיה. פתרון נוסף, זמני יותר, הוא שימוש בנוזל סיכה שמקל על קיום יחסי מין תקינים ומסייע בחיזוק ההערכה העצמית וההרגשה הכללית.

במרכז הרפואי medica תוכלי להתייעץ עם המומחים המובילים בתחום הגינקולוגיה. במידה ואת מתעניינת בטיפול ביובש בנרתיק, קבעי פגישה עוד היום עם רופא מומחה ובואי לקבל את הטיפול המתאים בשבילך.

יובש בנרתיק נובע מחוסר של חומר סיכה טבעי באזור. הדבר נובע בדרך כלל מרמות אסטרוגן נמוכות בגוף. אסטרוגן הוא ההורמון האחראי לשמירה על בריאות הנרתיק, כולל סיכוכו וגמישותו. מחסור הורמונלי זה יכול לנבוע ממספר סיבות שונות, ביניהן לידה, הנקה, גיל המעבר, עישון סיגריות ועוד. החדשות הטובות הן שיש דרכים טבעיות לטפל בבעיה – בהמשך לכתבה הקודמת, הנה חמש דרכים טבעיות נוספות עבור טיפול ביובש בנרתיק:

מאכלים עשירים בפיטואסטרוגן

חלק מהבעיה של יובש בנרתיק הוא חוסר איזון הורמונלי, לכן הקפידי לכלול מזון עשיר בפיטואסטרוגן בדיאטה שלך. פיטואסטרוגן הוא חומר המופק ממקורות צמחיים ובעל מבנה דומה לזה של האסטרוגן. בין המזונות העשירים בו נכללים דובדבנים, זרעי פשתן ושמנים של זרעים נוספים.

שמן זית כתית

לשמן זית כתית מעולה וברמה גבוהה, הרבה יתרונות בריאותיים, והוא יכול גם להמתיק את חיי המין שלך בדרכים שונות. אפשר להשתמש בו לעיסויים פנימיים להגברת הסיכה הטבעית. לקבלת התוצאות הטובות ביותר, מומלץ לעסות בעדינות כפית שמן לתוך הנרתיק, פעמיים ביום. כששמן הזית הופך למרכיב קבוע בתזונה היומית, הוא מגביר באופן טבעי את היווצרות חומר הסיכה בנרתיק. בנוסף לשמן זית עצמו, ישנן קרמים שונים המורכבים מסקאוולאן (רכיב צמחי שומני) שנגזר גם הוא משמן זית, קרמים אלו הם בעלי לחות גבוהה במיוחד וחלקלקות והם יכולים לעזור לא רק עם טיפול ביובש בנרתיק, אלא גם עם בעיות של אקנה, פסוריאזיס, סבוריאה (סוג של אקזמה), דלקות עור ועוד.

קוהוש שחור

קוהוש שחור הוא צמח שמקושר לרוב לגיל המעבר ולסימפטומים הנלווים אליו, הכוללים יובש בנרתיק. מחקרים רפואיים הוכיחו כי השימוש בצמח יעיל בטיפול בסימפטומים אלו, והוא אושר לשימוש בהם ע"י הקולג' האמריקאי של המיילדות והגינקולוגים, ע"פ אוניברסיטת מרילנד. ניתן לצרוך את הצמח בעצמו: הכמות המומלצת היא 40 מ"ג עד 80 מ"ג של עצב מיובש, על בסיס יומי. אפשר גם לקחת תמיסה במינונים של 2 מ"ל – 4 מ"ל, שלוש פעמים ביום: את התמיסה מערבבים לתוך מים או תה.

שמן ויטמין E

שמן ויטמין E נחשב לאחת הדרכים הטבעיות הטובות ביותר להגברת הסיכה הטבעית ולחיסול יובש נרתיקי. הוא משמש כנר הממוקם ישירות בנרתיק, ויכול לעזור לשחזר תפקוד נרתיק תקין, כמו גם לשחזר רקמות נרתיק דקות. ניתן לקנות נרות ויטמין E בחנויות טבעיות רבות בהן נכמרים מוצרים נשיים והם אינם דורשים מרשם.   

חומצות שומן אומגה 3

אומגה 3 הוא אחד מפלאי הטבע, עם יתרונות בריאותיים רבים, כולל סיכוך טבעי. אפשר לצרוך אותו במגוון של תוספי מזון.  אפשר גם להשיג אותו על ידי אכילת מזונות מסוימים, בעיקר דגים כמו סלמון, טונה ומקרל, וזרעים כמו שומשום, דלעת וגרעיני חמניות.

ניקוי זהיר

ודאי שאת לא שוטפת את אזור הנרתיק יותר מאשר פעמיים ביום. נסי גם להימנע מסבונים או קרמים, בעיקר כאלו מורכבים ממרכיבים כימיים, שכן הם מפריעים ל- PH של הגוף, ושוטפים את הנוזלים המגנים על הנרתיק כמו כן, הקפידי להימנע משטיפות אינטימיות שכן הן באמת יכולות להוביל לבעיה של יובש בנרתיק.

תוספי מזון

שפרי את הסיכוך הטבעי עם בטא קרוטן ועם הוויטמינים A ו- B, ובעיקר B4, B5 ו- B12. גם ויטמינים או תוספי מזון התומכים ביותרת הכלייה יכולים לעזור. כמובן שלפני שאת מכניסה תוספי מזון אלו לתפריט היומי שלך, חובה להתייעץ עם רופאה מומחית או דיאטנית ולוודא כי אין שום הגבלות וכי התוסף מתאים לך, לגופך ולאורח חיים ולא מתנגש עם תרופות או תוספים אחרים.

שמן נר הלילה

שמן צמחי זה מסייע בטיפול בבעיות של יובש נרתיקי. קחי כמה כמוסות בשילוב עם זרעי פשתן, או להשפעה מקסימלית, הכניסי קפסולה מנוקבת ישירות לחלל הנרתיק שלך ותני לה להיספג אל תוך הגוף במשך הלילה.

שתייה מוגברת של מים

שתייה מרובה של נוזלים מסייעת לטיפול בבעיה. הצריכה המומלצת היומית הרגילה של מים היא לפחות שמונה כוסות ביום. שמירה על רמת נוזלים מאוזנת בגוף הכרחית להגברת הלחות באיזור הנרתיק.

הימנעות משתיית משקאות קפה ואלכוהול

שתייה של אלכוהול בריכוזים גבוהים, גורמת להתייבשות יתר של הגוף ומחמירה מצב של יובש וגנילי. בנוסף לכך, משקאות שמכילים קפאין פוגעים באיזון ההורמונלי של הגוף. התפקוד התקין של המערכת ההורמונלית, חיוני לתפקוד התקין של כלל מערכות הגוף ושל המערכת הווגינלית בפרט.

הימנעות מעישון

עישון הוא דבר רע והרסני לגוף בכל גיל ובכל זמן, מומלץ תמיד להימנע ממנו. בגיל המעבר, כאשר הגוף חווה שינויים רבים בתפקוד של כל המערכות, כדאי במיוחד להקפיד על זה, כדי לשחרר את הגוף מנטל מיותר ולהקל על תהליכי הריפוי.

שימוש במשחות ובחומרי סיכה

חומרי סיכה יכולים לטפל באופן מקומי ביובש בנרתיק. ההקלה המיידית מסייעת להתמודדות עם תחושות של אי נעימות וכאבים ובמיוחד מקלה על חזרה לתפקוד מיני תקין, דבר שעוזר גם להרגשה הכללית ולתחושת ההערכה העצמית של האישה.

רופאים בתחום

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: