חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

דופיטרן (Dupuytren's disease)

כיווצה על שם דופיטרן (DUPUYTREN'S CONTRACTURE)

מהו יד-דופיטרן מורכב

כיווצה על שם דופיטרן (DUPUYTREN'S CONTRACTURE), הוא מצב בו יש כיפוף קבוע של אצבע אחת או מספר אצבעות (בעיקר הזרת והקמיצה) ללא יכולת לישרה. המצב נוצר כתוצאה מעיבוי וקיצור של הרקמה הפיברוטית (סיבית) מתחת לעור כף היד (PALMAR APONEUROSIS). הגורמים למצב זה אינם ידועים בוודאות. ישנן השערות שעבודה רבה ומעמסה על כפות הידיים או טראומה יכולים להיות בין הגורמים האפשריים. גברים הם ברמת סיכון גבוהה יותר למחלה כמו גם אנשים מעל גיל 40. ישנה גם נטייה משפחתית להופעת הבעיה.

כשהבעיה גורמת להפרעה בתפקוד ניתן לטפל במספר אופנים: טיפול בקרינה יכול לעקב את ההתפתחות. כמו כן ניתן לשחרר את האצבעות לעיתים על ידי הכנסת מחט ודקירת הרקמה הסיבית הנוקשה (NEEDLE APONEUROTOMY), או הזרקת תרופה בשם KENALOG שמספקת הקלה מסויימת בסימפטומים. כשהבעיה קשה במיוחד ומקשה על תפקוד יומיומי תקין יש צורך לנתח.

במקרים קשים, העור שנותר באזור הפתוח לא מאפשר כיסוי מוצלח של החתך והחולה נזקק להשתלת עור שיילקח מאזור אחר בגופו. בתום הניתוח היד נחבשת ומונחת על סד כשהאצבעות ביישור, על מנת לשמור על העמדה שהושגה בניתוח

הסימפטומים הם הדרגתיים כשלרוב ההתחלה תהיה תחושה של גוש רגיש בכף היד. בהמשך לרוב הכאב יחלוף אבל ניתן יהיה לחוש ב"שרוך" של רקמה קשה בכף היד, שהוא הגורם לעיוות. לרוב הבעיה מתרחשת בשתי הידיים וכשיש גם מעורבות של כפות הרגליים, התפתחות העיוות נוטה להיות מהירה יותר. מחלה זאת אינה מסוכנת ואם הבעיה קלה ניתן אף לא לטפל.

ראו עוד | כאבים בכף היד

אין צורך בהכנות מיוחדות

מומחים בתחום

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: