חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

פריצת דיסק

מהי פריצת דיסק?

כאבי גב הם מסוג הכאבים השכיחים ביותר אצל אוכלוסיות מגוונות בחברה המערבית, והם מוגדרים בדרך כלל ככאבים כרוניים שיכולים לגרום לאדם לסבל מתמשך. ישנן סיבות שונות לכאבים בגב והשכיחה מביניהן היא כאשר האדם סובל מפריצת דיסק.

דיסק הוא מבנה סחוסי עגול ורך, העשוי קרום סיבי אשר בתוכו יש חומר הדומה לג'לי. הוא ממוקם במרווחים בין חוליות עמוד השדרה. המבנה והמרקם שלו מאפשרים לו להיות בולם זעזועים שמרכך את ההשפעה של תנועות הגוף על עמוד השדרה ויציבותו. עמוד השדרה בנוי מ – 26 חוליות, כאשר ביניהן ממוקמים הדיסקים ומרפדים אותן. פריצה של דיסק יכולה לקרות בכל אחת מהן.

אפשר לדמיין מה קורה כאשר נוצר מצב שבו, מסיבות שונות, המבנה העגול והטבעתי הזה נדחף הצידה והוא בולט אל מחוץ לקו עמוד השדרה; או מצב בו נוצר קרע בטבעת והחומר המרכך והמרפד זולג החוצה. כל תנועה שמשפיעה על המקום הספציפי הזה גורמת לכאב.

  • כאבים בגב – כאבים שיכולים להפוך להיות כרוניים ואף להגביל את התפקוד בשל הכאב. במקרים רבים הכאב גם מוקרן לאזורים אחרים בגוף, בהתאם למיקום הפריצה, כמו לדוגמה בגב תחתון הכאב מקרין לרגליים, בגב עליון לאזור הכתפיים ועוד.
  • כאבים נוירולוגיים – במקרים בהם פריצת הדיסק יוצרת לחץ על סיבי מערכת העצבים הנמצאים סביב עמוד השדרה, או אפילו על חוט השדרה, זה עלול לגרום לחולשה בגפיים, לירידה בעוצמת הרפלקסים, לירידה בתחושות, לנימול ועוד.

שנם סוגים שונים של טיפול, וכל אחד יוגדר בהתאם למצב הפריצה: האם הכאבים עדיין נסבלים? האם יש כבר פגיעה בעצבים? ועוד.

  • טיפול פיזיותרפי – זה הטיפול הנפוץ לשלבים בהם כואב, אך הכאב נסבל אבל עדיין אין פגיעה עצבית ורוצים לנסות טיפול מכני של תרגילים ועיסויים. במסגרת זו קיים גם טיפול בעזרת זרמי חשמל שאפשר למצוא במכוני פיזיותירפיה כיום וכד'.
    רפואה משלימה – אחד הטיפולים הנפוצים שאנשים מנסים הוא דיקור סיני. ישנם גם אלו שינסו גם דיקור יבש. יש אנשים שיפנו לטיפול כירופרקטי להקלה על הכאב.
  • מרפאת כאב – מרפאות כאב מציעות טיפול לאנשים הסובלים מכאבים כרוניים. כאבים בגב בכלל וכאלו הנובעים מפריצת דיסק בפרט מטופלים בצורה היעילה ביותר במרפאות אלו המתמחות בשיטות מגוונות להקלה כמו: שימוש בגלי רדיו, טיפול תרופתי, זריקות ועוד.
  • טיפולים ניתוחיים – ישנן מרפאות כאב שמתמחות בטיפולים ניתוחיים זעירים שבאמצעותם ניתן לעשות שאיבת דיסק, צריבת דיסק ועוד על מנת לפתור את הבעיה.

צפו בפודקאסט עם: ד"ר יבגני לי בראיון על על טיפול בפריצת דיסק.

רופאים בתחום

ד"ר עמיחי נבו

מומחה לכירורגיה אורולוגית, אנדואורולוג, רופא בכיר בבי"ח איכילוב. מטפל בשיטות זעיר פולשניות ובהגדלה שפירה של הערמונית.

לפרטים נוספים

מהו מרפק טניס

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: