חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

8 סיבות אפשריות לכאבים ביחסי מין

כאבים בעת קיום יחסי מין, במיוחד אצל נשים, היא תופעה שכיחה הרבה יותר ממה שנהוג לחשוב (ובעיקר לדבר עליה). ישנן סיבות רבות לכאבים, חלקן רגשיות-פסיכולוגיות, חלקן פשוט גופניות, הנובעות מבעיה פיזיולוגית או ממצב רפואי.

דלקת, פטריה או זיהום

דלקת, פטריה או זיהום באזור הפות והנרתיק גורמת לכך שהרקמות באזורים אלו הופכות לרגישות וכאשר נוצר חיכוך של חדירה או של יחסי מין, יש כאבים.

יובש בנרתיק

יובש בנרתיק נגרם מסיבות שונות כמו: ירידה ברמות האסטרוגן בתקופת המנופאוזה, הנקה, שימוש בתרופות שונות או לעתים מסיבה פרוזאית של חוסר גירוי מיני מספק. הדבר גורם לכאבים בעת החדירה ובזמן קיום יחסי מין. במקרים כאלו חשוב לדאוג לסיכוך האזור.

וגיניזמום

מצב שבו מסיבות שונות נוצר כיווץ בשרירים המקיפים את הנרתיק בעת קיום יחסי מין; הכיווץ גורם לכאבים. לעתים הבעיה היא ברצפת האגן, בעיה רגשית, פסיכולוגית או אחרת.

אנדומטריוזיס

מצב שבו רקמת רירית הרחם, שהיא הציפוי הפנימי של חלל הרחם, נמצאת במקומות מחוץ לרחם כמו דפנות האגן, השחלות, דפנות שלפוחית השתן, המעי ובאזורים נוספים. הרקמה מגיבה לשינויים בגוף האישה ממש כמו שהיא מגיבה ברחם עצמו.

הרקמות הללו עלולות לגרום להצטלקויות, להדבקויות, לציסטות, לכאבים קשים בזמן המחזור החודשי, לכאבים בעת קיום יחסי מין, לאי פריון ועוד. אחת האפשרויות לאבחן אנדומטריוזיס היא באמצעות היסטרוסקופיה אבחנתית.

וסטיבוליטיס

מצב של התרבות סיבי עצב בפתח הנרתיק. התוצאה היא רגישות גבוהה במיוחד של האזור לכל מגע. מצב זה מביא לתחושות צריבה, כאבים או אי נוחות גדולה בכל מגע או חדירה לנרתיק.

בעיות במערכות אחרות

מאחר והנרתיק נמצא בסמיכות לאיברים אחרים כמו מערכת השתן, איברי העיכול והמעי וכמובן, לרחם, בעיות מגוונות באיברים אלו עלולים להקרין על הנרתיק. למשל: דלקת בדרכי השתן, עצירות, מחלות מעי וכד'.

אמצעי מניעה לא מתאימים

לעיתים נוצר מצב שאמצעי מניעה כמו התקן תוך רחמי, דיאפרגמה או קונדום גורמים כל אחד בדרכו לכאבים בעת קיום יחסי מין. התקן תוך רחמי המלווה בהפרשה הורמונלית יכול לא להתאים לגוף ספציפי – חשוב לבדוק.

בן או בת זוג לא מתאימים

כן, פעמים רבות כאשר קשה להחליט אם בן או בת הזוג מתאים הדבר בא לידי ביטוי בהתכווצות רגשית ופיזית בעת קיום יחסי מין, אצל נשים התופעה נפוצה יותר מאשר אצל גברים.

חבל לסבול מכאבים ביחסי מין, כיום ישנם אמצעי אבחון מתקדמים כמו היסטרוסקופיה אבחנתית המבוצעים דרך הנרתיק בלי כאב, ולא גורמים לאי נוחות.

רופאים בתחום

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: