חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

כאבים בכף היד

חשיבות כף היד

כף היד האנושית היא פלא ביולוגי. אם מישהו היה מתכנן אותה היה מגיע לו כבר מזמן פרס נובל במורכבות וביצירתיות. אי אפשר להגזים בחשיבות של כף היד עבור הגזע האנושי. למעשה כל ההתפתחות של בני האדם – ביולוגית ותרבותית כאחד – היתה אפשרית בזכות היכולות של כף היד. העובדה שיש לנו אגודל כאצבע נגדית לשאר האצבעות מאפשרת טווח תנועה רחב ובעיקר יכולת לאחוז כלים ומכשירים, מה שנתן תנופה אבולוציונית אדירה לאדם.

גורמים לכאבים בכף היד

הכאבים יכולים לנבוע משורה ארוכה של בעיות כמו:

 1. דלקות עצביות – כמו תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד;
 2. דלקות מפרקים – כמו כאבים הנובעים מדלקת פרקים שגרונית;
 3. שחיקת סחוסים – כמו במקרה של אוסטאוארטריטיס;
 4. דלקות גידים – כמו למשל תסמונת אצבע ההדק;
 5. שברים, פציעות – בשורש כף היד או באצבעות.

מהם הסיבות לכאבים בשורש כף היד ואיך זה קשור למחשב שלכם?

כאבים בשורש כף היד יכולים להופיע בין אם עובדים בישיבה מול מחשב או שעסוקים בעבודה הכרוכה בפעילות פיזית, וגם מסיבות אחרות. עיסוק בענפי ספורט מסוימים כמו: פוטבול, באולינג, גולף, התעמלות, סנובורד, טניס וכד' מגביר אף הוא את הסיכון לכאבים בשורש כף היד.

יש גם כאבים בכף היד שמופיעים בגלל מצבים גופניים ובריאותיים (הריון, השמנת יתר, דלקת פרקים כרונית, סוכרת וכו'), אך כאבים בשורש כף היד נפוצים במיוחד אם עושים פעולה חוזרת ונשנית כמו: סריגה, עיבוד בשר ודגים אך בעיקר הקלדה או עבודה מרובה עם עכבר.
אחד התסמינים הנפוצים ביותר, ואשר נעשה שכיח יותר ויותר בשנים האחרונות בעולמנו הדיגיטלי הוא תסמונת התעלה הקרפלית.

כי אם מחפשים סיבה לכאבים בשורש כף היד מחשב, מקלדת ועכבר – הם החשודים המיידיים.

שיטות אפקטיביות להקלת כאבים בשורש כף היד

מנוחה 

אם הכאבים הם לתקופה קצרה ונראה שהם חד-פעמיים, מומלץ לאפשר לכף היד מנוחה. ניתן אמנם לעזור לה בלבישת כפפה אלסטית מתאימה על מנת לקבע אותה ותאפשר מנוחה מירבית במסגרת תנועה הכרחית, אך מנוחה טוטאלית תהיה אפקטיבית יותר

משככי כאבים

אם הכאבים חוזרים מדי תקופה ועדיין לא החלטתם לפנות לעזרה מקצועית, משככי כאבים – כמו תמיד – עושים את העבודה אך חשוב לזכור שזה טיפול מקומי בסימפטומים ולא בבעיה.

טיפול רפואי

 מומלץ לגשת לאבחון אצל רופא מומחה על מנת להבין מה הבעיה. כיום אין צורך לדחות את הפנייה. המרכז לרפואה דחופה של היד של מדיקה מאוייש בשעות אחר הצהריים לנוחות המטופלים. אחרי האבחון ניתן יהיה להחליט על אמצעי טיפול אופטימליים.

טיפול ברפואה משלימה

יש אנשים המעדיפים לפנות לטיפול אלטרנטיבי כמו דיקור, פיזיותרפיה וכד' במידה והכאבים נסבלים.

הימנעות ממטלות שגורמות או מעצימות את הכאב

במובן מסוים, לנסות לתפקד ולעשות את הדברים בצורה שלא תיצור לחץ על האזור הכואב; אם אי אפשר לעקוף את זה – פשוט להימנע.

קרח או חום

ידוע שכאשר עושים פעילות מאמצת במיוחד לשרירים – עד כדי התנפחות וכד' – הנחת קרח על שריר יכולה למנוע התפתחות דלקתית. חשוב להימנע מלהניח את הקרח ישירות על היד; מומלץ שיהיה עטוף בבד, במגבת וכד'. לא לשים את הקרח ליותר מ – 10 – 15 דקות, לעשות הפסקה, ואז לחזור על הפעולה. במקרים של נוקשות אפשר להניח משהו מחמם על מנת לעזור לאיבר להרפות.

קיבוע של היד

 לעיתים קיבוע שורש כף היד בתחבושת אלסטית או סד מקלים על העומס והלחץ על האזור, ובכך להקל על הכאב.

תזוזה ותנועה

 ישנם מקרים שדווקא תנועה ותזוזה של כף היד, אצבעות וכד' יכולים לעזור בהקלה על נוקשות וכאבים.

ממה מורכב כף היד שלנו?

כף היד שלנו היא איבר קטן יחסית אבל מורכב ביותר: יש בה 27 עצמות ובנוסף רצועות, שרירים, עצבים וכלי דם רבים. האגודל לבדו נשלט על ידי 9 שרירים שונים. היא מאפשרת מצד אחד עבודה עדינה כמו כתיבה או ציור, ומצד שני מאפשרת למטפסי קירות להיתלות על קצה האצבעות.

השימוש הרב והמגוון בכף היד גורם לכך שהיא אחד האיברים החשופים ביותר לפגיעות שונות. זה מסביר את העובדה שרוב הפגיעות המגיעות לחדרי המיון בבתי החולים הן פגיעות בגפיים העליונות. הסיבות לכאבים בכף היד מתחילות מחבלות כמו שברים, קרעים בגידים, מתיחת רצועות (אגודל סקי) וכד', דרך מחלות מקצועיות כמו דלקת גידים או תסמונת התעלה הקרפלית, ועד לדלקות פרקים, שמגיל מסוים פוגעות בכמעט 90% מהאוכלוסיה.

לאור מורכבות זו ברור כי לאבחון נכון ומוקדם ישנה חשיבות רבה בטיפול על מנת להחזיר את כף היד לפעילות רגילה. לעתים יש צורך בהתערבות של כירורג כף יד שזו התמחותו, וזו הסיבה שמומלץ לרכז את כל הטיפול תחת קורת גג אחת, במרפאת כף יד כמו המרכז לרפואה דחופה של היד של medica.

אבחון וטיפול בכאבים בכף היד

בשל המורכבות הגבוהה של הגפיים העליונות בכלל, ושל כפות הידיים בפרט, נוצרה תת התמחות של כירורגיה של כף היד. זו עוסקת באבחון ובטיפול בבעיות החל משורש כף היד וכלה בקצות האצבעות. הרופא המבקש להיות מומחה בתחום צריך לעבור הכשרה ייחודית של שנתיים וחצי, כאשר בסופה עליו לעמוד במבחני גמר מחמירים על מנת לקבל את ההסמכה.
דבר זה נדרש מאחר וטווח הטיפולים בבעיות בכף היד ובאצבעות דורש מקצועיות ומיומנות.
מומחה לכירורגיה של כף היד מטפל בבעיות הנובעות:

 • מטראומות – שברים, תיקון ושחזור גידים, השתלת אצבעות במקרה קטיעה, שחזור עצם ושתלי עצם ועוד;
 • ממחלות – ניתוחים במקרה של מחלות מפרקים דלקתיות, החלפה ושיחזור מפרקים, טיפול במחלות גידים כמו אצבע הדק ועוד;
 • מבעיות עצביות וכלי דם – שחזור עצבים, העברות גידים, חסימות של כלי דם ועוד

הטיפולים הללו הינם עדינים וכיום ניתן לעשות אותם באמצעות תהליכים מתקדמים כמו ניתוחים ארטרוסקופיים וניתוחים אנדוסקופיים של היד. כמו שמבנה היד מורכב ועדין, כך גם הטיפול. לכן חשוב למצוא את רופא המתמחה בסוג כזה של אבחון וטיפול, כשהוא מגובה במכשור החדשני והמתקדם ביותר, שמאפשר לו לטפל. זה נכון במיוחד אם יש צורך בהתערבות כירורגית, בצורה האופטימלית ביותר עם התוצאות הטובות ביותר.

אילו דלקות פרקים גורמות לכאבים באצבעות הידיים?

זו דלקת פרקים שפוגעת בכ – 1% מהאוכלוסיה; נשים סובלות ממנה יותר מאשר גברים. זוהי מחלה אוטואימונית שהגורמים להתפרצותה. כמחלה אוטואימונית עדיין לא ברורים. הגוף תוקף את עצמו ומייצר נוגדנים הפועלים כנגד הקרום הפנימי העוטף את המפרק. כתוצאה מכך מתפתחת תגובה דלקתית הגורמת להתעבות, נפיחות, אדמומיות ורגישות במפרקים.

במצבים מתקדמים של המחלה עלולה להיווצר פגיעה גם ברקמת הסחוס, ולעתים אף בעצם. בנוסף זה גורם להיחלשות השרירים והרצועות סביב המפרק הפגיע, והוא עלול להגיע עד לידי דפורמציה. כל זה גורם לכאבים קשים.

הטיפול בדלקת פרקים שגרונית הוא מורכב ורב מערכתי – מטיפול תרופתי דרך הזרקת סטרואידים או הזרקת PRP למפרק, ועד לניתוחים, פיזיותרפיה ועוד.
כיום עדיין לא ברור שניתן לעצור את התקדמות המחלה אבל אפשר להקל על הכאב שנוצר בגינה.

אנשים מבוגרים מכירים את התחושה שכאשר מתעוררים בבוקר קשה לקפל את אצבעות הידיים. פעמים רבות זה קורה בגלל דלקת פרקים ניוונית. זוהי פגיעה שכיחה אצל בני 60 ומעלה.

בשלבים מתקדמים של המחלה תופיע נוקשות גם בתפקוד של מפרקים גדולים כמו ברכיים ומפרקי הירך, וגם בעמוד השדרה.
מחלה זו גורמת להרס הסחוסים ולשינויים גרמיים, מה שגורם לכאבים קשים וכרוניים עד כדי מגבלות בתנועה, בתפקוד ואף לנכות.

אין באמת בנמצא עדיין טיפול מרפא למחלה. מה שניתן לעשות הוא לטפל בכאב בכל מיני שיטות טיפול המוצעות במרפאות כאב, ושמירה על התפקוד והתנועה עד כמה שניתן עם פעילות גופנית וריפוי בעיסוק.

דלקות פרקים יכולות להיות זיהומיות או לא זיהומיות כמו למשל דלקת המפרקים הניוונית שהוזכרה קודם. דלקת שאינה זיהומית עלולה להיגרם כתוצאה מסוכרת, דיכוי חיסוני ועוד, ולהפוך לזיהומית.
ישנם מחוללי מחלה נוספים שיכולים לגרום לסוג כזה של דלקת פרקים כמו: חיידקי סטרפטוקוקוס (שרבים מכירים מכאבי גרון), או חיידקי גונוקוק (שגורמים למחלת הזיבה), אשר עלולים להתפתח לדלקת מפרקים זיהומית, ועוד.

הסימפטומים למחלה זו הם מפרק אדום, נפוח, חם, רגיש ומלא נוזלים. זה יכול להיות מלווה בחום ובכאבים.
במקרים כאלו הטיפול הראשוני יהיה באמצעות אנטיביוטיקה, אך שלא עמו הטיפול המוכר של 5-10 ימים, טיפול זה הוא לזמן ממושך יותר.

אי טיפול בזיהום עלול לגרום לאובדן היכולת התפקודית המלאה של המפרק.

רשימה חלקית של טיפולים שמבוצעים במדיקה- מרכזים רפואיים:

 • טיפול במרפק טניס / גולף
 • טיפול בתסמונת התעלה הקרפלית
 • הוצאת מסמרים, ברגים ופלטות
 • טיפול בשברים – יד, שורש כף היד, אמה ומרפק
 • טיפול בכלי דם ועצבים
 • השתלת אצבעות וידיים אחרי קטיעה, והשתלת עצבים
 • שחזורי עצות ורקמות
 • טיפול בפגיעות ספורט
 • טיפול בשחיקת סחוסים
 • שחרור אצבע הדק
 • החלפת מפרקים באצבעות שורש יד, בבסיס האגודל והמרפק
 • כריתת גידולים
 • תיקון מומים מולדים
 • מיקרו כירורגיה. 

מקבלת הפנים ועד להתערבות של כירורג כף יד, מרפאת כף יד של medica מאפשרת את כל השלבים של טיפול ב הכל תחת קורת גג אחת.

ראיון עם ד"ר ישי רוזנבלט בנושא פריקות של המרפק

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: