חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

מה זה קטרקט?

קטרקט הוא מעין עננה המופיעה בעדשת העיניים, שנמצאת מאחורי הקשתית והאישון. קטרקט הוא הגורם העיקרי לאובדן ראיה אצל אנשים מעל גיל 40, כמו גם הגורם העיקרי לעיוורון מסביב לעולם. למעשה, ישנם יותר מקרים מתועדים של קטרקט מאשר של גלאוקומה, ניוון מקולרי או רטינופתיה סוכרתית. כיום קטרקט משפיע על עשרות מיליוני אנשים, והתופעה צפויה להשפיע על עשרות מיליונים נוספים עד שנת 2020. medica, המרכז הרפואי הגדול בישראל מציע מגוון טיפולים (ניתוח קטרקט בלייזר, קטרקט עם השתלת עדשה ועוד) בסוגי הקטרקט השונים, טיפולים המבוצעים על ידי מומחי העיניים המובילים בישראל.

קטרקט סאב-קפסולרי
מתרחש בחלק האחורי של העדשה. אלו הסובלים מסוכרת או שנוטלים מינונים גבוהים של תרופות סטרואידיות, נמצאים בסיכון גבוה לחלות בסוג קטרקט זה.

קטרקט גרעיני
קטרקט גרעיני מתפתח בעומק האיזור המרכזי (הגרעין) של העדשה. קטרקט גרעיני נקשר בדרך כלל לגיל מבוגר וזקנה.

קטרקט קורטיקלי
קטרקט מסוג זה מאופיין בסימני שפיצים קטנים שמתחילים בחלק החיצוני של העדשה ומתקדמים פנימה בזיגזגים. סוג זה של קטרקט מתפתח במעטפת העדשה, שהיא גם החלק שמקיף את הגרעין.

סוג הקטרקט ממנו סובלים עשוי להשפיע על הסימפטומים אותם חווים ועל השלב בו יופיעו. כאשר קטרקט גרעיני מתפתח הוא עשוי לגרום לשיפור זמני בראייה לטווח קצר, תופעה הקרויה "ראייה שנייה". למרבה הצער, אותו שיפור הוא קצר מועד ונעלם ככל שהקטרקט מחמיר. קטרקט סאב-קפסולרי לעומת זאת, עשוי לא להראות סימפטומים עד שלב מאוחר מדי. עם זאת, ניתן למנות מספר תסמינים כלליים העשויים להצביע על קיומו של קטרקט:

– ראייה מטושטשת
– ראיה כפולה
– רגישות לאור
– קושי לראות טוב בלילה, או צורך בתאורה חזקה יותר בזמן קריאה
– ראיית צבעים בהירים כצבעים דהויים או צהובים

על אף שיש דעות חלוקות בנוגע לדרכים למניעת קטרקט, מספר מחקרים מראים כי הרגלי תזונה ותוספי תזונה שונים עשויים להקטין את הסיכוי לחלות בקטרקט. מחקר בן 10 שנים מצא כי צריכה גבוהה של ויטמין E מאוכל ותוספי תזונה, הצליחו להוריד משמעותית את הסיכוי לחלות בקטרקט. בין המזונות העשירים בויטמין E נכללים זרעי חמנייה, שקדים ותרד. מחקרים נוספים מצאו כי למזונות העשירים בוויטמין C ישנה השפעה דומה וכך גם למזונות עשירים באומגה 3.

בכל זאת, אם וכאשר מתחילים להופיע הסימפטומים, ייתכן שתוכלו לשפר את הראייה לזמן מה עם טיפול בקטרקט באמצעות משקפיים חדשים, משקפיים ביפוקליות, תאורה מתאימה או עזרים חזותיים אחרים. ניתוח קטרקט הוא פתרון אותו יש לשקול במקרים בהם התפתח קטרקט שמקשה על ביצוע הפעולות הרגילות. אנשים רבים מתייחסים לראייה ירודה כחלק בלתי נמנע מההזדקנות, אבל ניתוח קטרקט הוא הליך פשוט וחסר כאבים יחסית, שיכול להחזיר את הראייה ולשפר את החיים לאין שיעור.

ניתוח קטרקט הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בעולם לשיקום הראייה, והוא בעל אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. בזמן ניתוח קטרקט, המנתח מסיר את העדשה העכורה ומחליף אותה, ברוב המקרים, בעדשה תוך עינית פלסטית שקופה. ניתוח קטרקט מתבצע לרוב בהרדמה מקומית, ללא צורך בשהייה של לילה בבית חולים או במרכז רפואי. בשנים האחרונות ועם ההתפתחות הטכנולוגית, ישם שני סוגים של ניתוחי קטרקט – ניתוח קטרקט סטנדרטי וניתוח בטכנולוגיה חדישה יותר – ניתוח הסרת קטרקט בלייזר.

ההבדל בין ניתוח קטרקט סטנדרטי לבין ניתוח קטרקט בלייזר
ניתוח קטרקט סטנדרטי – רוב ניתוחי הקטרקט המודרניים כרוכים בשימוש במכשיר אולטרסאונד בתדר גבוה, המפרק את העדשה העכורה לחתיכות קטנות שמסולקות מהעין באמצעות שאיבה. בפרוצדורה זו נעשים פחות חתכים מאשר בטכניקות כירורגיות קודמות להסרת קטרקט, כך זמן הריפוי מהיר יותר והסיכון לסיבוכים, כמו ניתוק הרשתית, פוחת. לאחר שכל שרידי העדשה העכורה הוסרו מהעין, הרופא המנתח מכניס עדשה תוך-עינית שקופה, וממקם אותה היטב מאחורי קשתית העין והאישון – באותו מיקום שבו היתה העדשה הטבעית. להשלמת התהליך, הרופא המנתח סוגר את החתך בעין (לעיתים יהיה צורך בתפר ולעיתים לא) ושם מגן זמני על העין, כדי לשמור עליה בשלבים המוקדמים של ההתאוששות מהניתוח.

ניתוח קטרקט בלייזר – רבים מהשלבים של ניתוח קטרקט מתבצעים באמצעות כלי ניתוח ידניים. בניתוח הסרת קטרקט בלייזר ניתן להחליף אותם, או לסייע להם, עם לייזר וכך לשפר את הדיוק של התהליך כולו. ניתוח קטרקט בלייזר מאפשר יצירת חתכים מדויקים בקופסית העדשה כמו גם חתך עגול בקרנית העין, שדרכו מוציאים את העדשה העכורה ומכניסים את העדשה החדשה. ברגע שבוצע החתך, הלייזר מרכך ושובר את הקטרקט הקשה לחתיכות קטנות, ומאפשר הסרת קטרקט עדינה יותר, עם הפחתה משמעותית של שימוש באנרגית אולטרסאונד הנהוגה בניתוחים רגילים. שימוש בלייזר משפר את דיוק הניתוח ואת תוצאותיו החזותיות.

ההחלטה אם לבחור בניתוח קטרקט סטנדרטי או עם לייזר תלויה בגורמים רבים, אותם ייקח בחשבון מנתח העיניים. שתי האופציות הניתוחיות הינן נפוצות ובטוחות, והן בעלות שיעורי הצלחה גבוהים.

ניתוח קטרקט מתבצע בהרדמה מקומית ובסיומו ניתן לחזור הביתה, אבל לא לנהוג, לכן חשוב לקבוע מראש סידורי הסעה. לאחר הניתוח עצמו העין תהיה חבושה בתחבושת מגן, אותה ניתן להסיר כבר למחרת הניתוח. עם זאת, מומלץ לחזור ולשים את המגן בלילה, במשך השבוע הראשון שאחרי הניתוח כדי להימנע מנגיעות מיותרות בעין או שפשוף שלה מתוך שינה. התחושה אמורה לחזור לעין תוך מספר שעות ספורות לאחר הניתוח, אך ייתכן שיחלפו מספר ימים עד שתחזור הראייה המלאה. בעת השחרור מבית החולים תקבלו טיפות עיניים בהן יש להשתמש בארבעת השבועות הקרובים כדי לרפא את העין ולמנוע הידבקות.

ניתוח קטרקט החלמה בבית
ביומיים-שלושה הראשונים לאחר הניתוח יש לנוח ולא להתאמץ יותר מדי. יש להתחיל להשתמש בטיפות העיניים מיד לאחר הסרת תחבושת המגן יום אחרי הניתוח, ולהמשיך להשתמש בהן עד שתרגישו שניתן להפסיק – בדרך כלל אחרי ארבעה שבועות. בזמן ההתאוששות, סביר מאד שתרגישו אחד או כמה מהסימפטומים הבאים:

– כאב מתון בתוך ומסביב העין
– עין מגרדת או דביקה
– ראייה מטושטשת
– תחושה של סחרחורת בעין
– כאב ראש קל
– חבורות בעור שמסביב לעין
– אי נוחות בהסתכלות על אורות בהירים

תופעות לוואי אלו הן נורמליות לחלוטין וצפויות לעבור אחרי מספר ימים בודדים. אפשר לטפל בהן על ידי נטילת משככי כאבים ללא מרשם, כמו אקמול, נורופן וכו'. כמובן שבמצב של תחושות חמורות יותר, יש לפנות לבית החולים לקבלת טיפול מתאים.

ברוב המקרים תוכלו לבצע פעילויות יומיומיות כמו לקום, להתקלח, לקרוא, לצפות בטלוויזיה, לשטוף את הפנים ואת השיער בעצמיכם. עם זאת, מומלץ:

– להימנע מפעילויות מאומצות, כגון הרמת חפצים כבדים
– להימנע מנגיעה או שפשוף העין
– להרחיק את השמפו והסבון מהעיניים
– להימנע מאיפור ומייק אפ למשך שבוע
– להימנע משחייה למשך שבועיים
– להימנע מספורט ופעילויות שבהן יש סיכון לפגוע בעין, במשך שבועיים עד ארבעה שבועות

שבועות ספורים לאחר הניתוח, תבדקו שוב על ידי רופא העיניים לקבלת מרשם סופי למשקפיים. עדשות מלאכותיות מחזיקות לכל החיים, ועם ההתפתחות הטכנולוגית והסוגים החדישים של העדשות, נדיר מאוד לחוות סיבוכים הקשור לעדשה. לעיתים רחוקות, עדשה מלאכותית יכולה להתנתק (לזוז מן המיקום המיועד שלה) ולהוביל לראייה מטושטשת. זה קורה בדרך כלל כתוצאה מטראומה לעין ויש ליצור מיד קשר עם רופא העיניים.

לפרטים נוספים ומידע על מומחי רפואת העיניים של medica ועל ניתוח קטרקט, צרו איתנו קשר בטלפון *2147

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: