חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

10 שאלות על ניתוח קטרקט

באופן מסורתי, ניתוח קטרקט יבוצע כאשר המטופל מתחיל לחוות אובדן ראייה. עם זאת, כיום לוקחים בחשבון גם שינויים באיכות הראייה, כגון איבוד רגישות בניגודיות ואובדן תפיסת צבע. ייתכן שתחוו צבעים דהויים או קושי בראייה במצבים של ניגודיות נמוכה (למשל בלילה). אלה הם סימנים מוקדמים לכך שלקטרקט יש השפעה על הראייה שלכם, וייתכן כי תרצו לשקול הסרה כירורגית.

זה היה המקרה בעבר, כאשר היו מסירים קטרקט בחתיכה אחת. כיום, משתמשים באולטרסאונד ובלייזר כדי לשבור את הקטרקט לחלקים קטנים יותר להסרה.כלומר עדיף שהעדשה תהיה רכה (כלומר לא בשלה) כדי לסייע בתהליך הפיצול. למעשה, אורך הניתוח וההחלמה של המטופל קצר יותר, אם הקטרקט אינו בשל כאשר הוא מוסר.

ניתוח קטרקט לא כואב כלל. רוב המטופלים מתארים תחושה קלה של לחץ סביב העין. במקרים מסוימים הוא אפילו נעשה בהרדמה מקומית (מנוהל באמצעות טיפות עיניים) או בהרדמה קטנה סביב העין בלבד. יש גם אפשרות לביצוע הניתוח בהרדמה מלאה אם המטופלים חוששים מדי ומעדיפים להירדם במהלך ההליך, או אם יש בעיות רפואיות אחרות שצריכות להילקח בחשבון (למשל, חולים עם רעידות שלא יכולים לשכב במשך עשר דקות)

רוב המטופלים יכולים לנהוג תוך 48 שעות לאחר הניתוח – העצה הכללית היא שהם יכולים להתחיל לנהוג כאשר הם מרגישים בנוח לעשות זאת. עם זאת, מומלץ להימנע מנהיגה למרחקים ארוכים בשבוע הראשון, כי העין תרגיש מתוחה לאחר הניתוח. מומלץ גם להרכיב משקפי שמש כדי למזער את ההשפעה של הרגישות לאור בהיר ולאור השמש.

ככלל, עדיף להימנע משחייה בחודש הראשון לאחר הניתוח כדי להפחית את הסיכון לזיהום. הבעיה בשחייה היא כי הבריכות מלאות, לעיתים קרובות, בווירוסים וחיידקים שיכולים להדביק את העין בתקופה שלאחר הניתוח. אימון כושר אינטנסיבי גם הוא אינו מומלץ בשבוע הראשון. אין בעיה עם הליכה קלה.

התוצאות כמעט מיידיות ברוב המקרים. עם זאת, לא כל המטופלים ולא כל סוגי הקטרקט זהים, כך שלחלק מהחולי עשוי לקחת זמן רב יותר מאשר לאחרים להתאושש. מצבים רפואיים אחרים (למשל סוכרת) יכולים להשפיע על תגובת הריפוי לאחר הניתוח. עם זאת, עבור רוב החולים הראייה תתייצב לרוב תוך חודש לאחר הניתוח.

ניתוח קטרקט הוא הליך חד פעמי במובן שבו הקטרקט עצמו אינו חוזר. עם זאת, לפעמים קרום דק מתפתח מאחורי שתל העדשה, ואותו ניתן להסיר עם הליך לייזר מהיר ונטול כאבים במרפאה.

חולים שעברו השתלת קרנית יכולים להסיר את הקטרקט שלהם בצורה בטוחה. עם זאת, הם צריכים להיות מודעים לכך שיש סיכון קטן לפתח דחייה של השתל לאחר ניתוח קטרקט- ניתן לטפל בכך עם טיפות סטרואידיות. יש גם סיכון קטן כי הקרנית עלולה להיפגע וכי יידרש שתל שני.

ניתוח קטרקט מודרני (בין אם מדובר בניתוח מסורתי או ניתוח לייזר קטרקט) לרוב אינו דורש תפרים, שכן החתך העיקרי הוא זעיר ואורכו כ- 2 מ"מ בלבד. במקרים מסוימים של ניתוח קטרקט מורכב עשוי להידרש תפר אחד או שני תפרים קטנים. אלה מוסרים כמה שבועות לאחר הניתוח, כאשר הרקמה נרפאה.

כיום יש לרופאים המומחים של medica את היכולת לתקן, או לפחות להפחית, אסטיגמציה בזמן ניתוח קטרקט. הפעולה כוללת שימוש בעדשה תוך עינית מיוחדת הנקראת עדשה טורית. חומרת האסטיגמציה לפני הניתוח תקבע אם ניתן לתקן אותה לחלוטין.

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: