חיפוש
Close this search box.
חיפוש
Close this search box.

הזרקה תחת US

מה זאת הזרקה תחת שיקוף?

הזרקה תחת שיקוף זו הזרקה שבה נעזרים בשיקוף רנטגן על מנת לשפר את הדיוק ולדעת לכוון את המחט בדיוק למקום בו רוצים להזריק. היתרונות של הזרקה כזאת הם יתר דיוק, שיפור במהירות, ובלי "חיטוטים" מיותרים, בעיקר כאשר מדובר במקומות רגישים במיוחד כמו עמוד השדרה התחתון (במקרה של הזרקת אפידורל) ואחרים.

הרבה הזרקות מסוג זה מתבצעות במרפאת כאב כאשר יש צורך לטפל בכאבים כרוניים כמו אפידורל לשיכוך כאבים. אך ישנם אמצעים נוספים לטפל בכאבים כרוניים כמו למשל: טיפול בגלי רדיו, חסימת שורשי עצב ועוד.
הזרקות מתבצעות לעצבים, למפרקים, לחללים שונים של עמוד השדרה. לעיתים החומר יהיה אנטי-דלקתי כמו סטרואידים או חומר מרדים – זאת על מנת להקל על כאבים. ההזרקה תבצע כאשר יש כאב כרוני או כאב חריף שפוגע באיכות החיים של המטופל.

ההזרקה נעשית באמצעות מחט אשר מחדירים לנקודה המבוקשת.
לשיטה זו יתרונות בין השאר כאשר מדובר בהזרקות שעושים פעמים רבות במרפאת כאב על מנת להקל במקרים של כאבים כרוניים או אקוטיים, או הזרקה אפידורלית שעושים לפני תהליכים רפואיים פולשניים על מנת להקל על המטופל וכד'.
התהליך הוא פשוט, כמו של זריקה רגילה. מנקים את אזור הדקירה בחומר מחטא ולעיתים גם מאלחש, ואז הרופא מחדיר את המחט תוך כדי שהוא מתבונן במסך שנמצא מולו ושבו משתקפת תמונת רנטגן של האזור. זה מאפשר לרופא למקד את מקום ההחדרה באופן מדויק מבלי לפגוע ברקמות, בעצבים, בשרירים וכד', הנמצאים בסביבת ההחדרה.
כשהמחט הוחדרה מוזרקה חומר מהמזרק\ בין אם זה לעצב או לאזור דלקתי, ועוד.
הכל לפי האבחון והטיפול הנדרש.

הזרקה תחת שיקוף, כמו שצויין, הוא הליך רפואי לטיפול בכאבים כרוניים או כאבים קשים במיוחד. ההזרקה משמשת בדרך כלל לטיפול בכאבי גב – בעיקר גב תחתון. כאבים אלו נובעים מלחץ שנוצר על העצבים עקב פריצה או בלט דיסק. אלו כאבים שלעיתים קרובות מקרינים לגפיים התחתונות.
ישנם כאבים מקרינים שעלולים להתפתח מפגיעות בגידים, בשרירים או מפרקים בגוף, כמו מפרק הכתף, דלקות פרקים ועוד.

האזורים אליהם ניתן להזריק:

  • עצבים
  • מפרקים
  • החלל בין חוליות עמוד השדרה לכל אורכו

ראו גם | הזרקת PRP למפרקים

לכל הליך רפואי עלולות להיות תופעות לוואי. במקרה של הזרקה תחת שיקוף, במידה ומופיעות תופעות לוואי, הן בדרך כלל זמניות, ואמורות לחלוף תוך מספר שעות.
בכל מרפאה בה מתבצע הליך שכזה משאירים את המטופל להשגחה קצרה של 15-30 דקות. זאת, כדי לוודא שהוא מתאושש בצורה טובה ואין תגובה בלתי צפויה. המטופל יוכל לקום ממיטת הטיפולים רק לאחר זמן ההתאוששות, רק לאחר בדיקה ואישור של הצוות המקצועי המטפל. המטופל יתבקש להגיע להליך הזה בליווי אדם נוסף, כי ההמלצה היא שהמטופל לא ינהג חזרה לביתו.
לעיתים נדירות עלולות להופיע תופעות כמו כאבי ראש, דימום ברקמה המוזרקת, זיהום מקומי ואף סיבוך נדיר במיוחד כמו פגיעה בעצב. (הזרקה תחת שיקוף אמורה להיות מדויקת ולמנוע פגיעות כאלו.)
אנשים הסובלים מלחץ דם גבוה או מסכרת עלולים לראות עלייה זמנית בערכים.

כאבי גב נמנים בין כאבים כרונים הנפוצים ביתור, כאשר אזור הגב התחתון "מוביל". ישנן מספר שיטות לטיפול בכאב כרוני כזה:

  • שאיבת דיסק – לטיפול בכאב שנגרם בגלל פריצה או בלט דיסק
  • צריבת דיסק – לכאבים הנובעים מהתנוונות דיסק בין חולייתי
  • גלי רדיו – באמצעות החדרת מחט מיוחדת המחוברת לאלקטרודה, שהיא עצמה מחוברת למכשיר המייצר חשמל בתדר של גלי רדיו. זה מעביר גירוי חשמלי בעצב
  • השתלת קוצבים – שבאמצעותם ניתן לשלוט בכאב
  • טיפול תרופתי – בעזרת משככי כאבים
  • הזרקת PRP למפרקים – במקרים של כאבי מפרקים ניתן להזריק חומר ביולוגי טבעי לטיפול בדלקות
  • טיפולים אלטרנטיביים – כמו: דיקור סיני, כירופרקטיקה ועוד.

בדרך כלל לא נדרשות הכנות מיוחדות לקראת ההליך, אלא אם כן הרופא המומחה ימצא לנכון לתת הנחייה ספציפית למטופל בהתאם למצב ולהיסטוריה הרפואית שלו.
במידה והמטופל לוקח תרופות מדללות דם או נוגדי קרישה כלשהם, עליו לקבל הנחיות מפורשות מהרופא המומחה לגבי ההכנות להזרקה, בתיאום עם רופא המשפחה.
בחלק מהמקרים, בהתאם למינון, יש להפסיק להשתמש בתרופה במשך 12-24 שעות לפחות לפני ההזרקה תחת שיקוף. ישנן גם תרופות שיש להפסיק לקחת בין 5-7 ימים לפני ההזרקה.

בדרך כלל הזרקה כזאת תארך בין 15 דקות ל-30 דקות אך כמובן כל מקרה לגופו. זה תלוי בתהליך עליו הוחלט. כל רופא יעדכן מראש את המטופל במקרה הספציפי. גם אם זוהי הזרקה קצרה מומלץ בכל זאת לקחת זמן להתאוששות קלה על מנת להקל על הגוף את ההכלה של החומר שהוזרק.

בסרטון: הזרקה תחת שיקוף: פתרון מדויק ויעיל לכאבים כרוניים - Medica - ד"ר פאולה שטרמן

מומחים בתחום

רוצה עוד פרטים?

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.

ברוכים הבאים לרשת

medica

מרכזים רפואיים

medica רפואה ברמה של 5 כוכבים הינה רשת מרכזים רפואיים מתקדמת בפריסה ארצית: