תחומים רופאים מידע למטופלים דרושים כניסת רופאים טפסי הסכמה
רח' הברזל 28 רמת החייל, ת''א
2147*

דיקור מי שפיר

בדיקה לצורך אבחון מומים בעובר בזמן ההריון

מהי בדיקת מי שפיר

דגימת מי השפיר באמצעות שאיבה כמות קטנה מהנוזל שמקיף את העובר. בדיקת מי שפיר שגרתית מתבצעת בשבועות 17-20, אולם במצבים מיוחדים בשל צורך באבחון בעיה רפואית ספציפית ניתן לבצעה במועד מאוחר יותר. במהלך דיקור שגרתי נשאבים כ- 20 סמ"ק של נוזל מי שפיר. בשבועות אלו כמות נוזל מי השפיר היא כ 300-400 סמ"ק, הנוזל הנשאב מתחדש מעצמו במהלך של מספר שעות ללא קשר לשתייה,אוכל או מנוחה.
במצבים רפואיים מיוחדים ניתן לשאוב כמות נוספת של נוזל אשר אינה פוגעת או מזיקה לעובר. במרבית המקרים הנוזל הינו צלול ובצבע הדומה לזה של שתן (מרבית מי השפיר הינם שתן עוברי, הבדיקה נעשית על תאים שהעובר מפריש למי השפיר),ישנם מקרים, בעיקר כאשר השליה קדמית שהנוזל בצבע דמי ואין לכך שום משמעות.

מטרת הטיפול

בדיקת מי שפיר נועדה לגלות מומים גנטיים עוד בזמן ההריון. הבדיקה הינה גם חלק מברור הסיבה ללקויי פוריות או הפלות חוזרות.

הכנות לקראת הטיפול

יש להצטייד במכתב הפניה מרופא נשים ובטופס התחייבות מקופת-חולים, או בתשלום כספי.

חשוב לדעת

* לפני הדיקור נעשית בדיקת האולטרה סאונד המספקת נתונים כגון:חיות העובר, מיקום השליה,כמות מי השפיר,גיל ההיריון, ,תנוחת העובר ומספר העוברים.
* במהלך ביצוע בדיקת מי שפיר,לאחר חיטוי הבטן וכיסוי סטרילי, מתבצע דיקור של דופן הבטן, דופן הרחם ושק ההיריון, על מנת להגיע לנוזל מי השפיר המקיף את העובר.
* הבדיקה מתבצעת בהנחיית אולטרסאונד המאפשר מעקב רציף אחרי מיקום המחט ביחס לעובר. 
* בדרך כלל הבדיקה נעשית ללא הרדמה מקומית בשל העובדה שהעובר זז כל הזמן ויש צורך למצוא את המסלול המתאים ביותר ברגע ביצוע הדיקור עצמו. משך זמן שאיבת הנוזל, כלומר שהות המחט בבטן הינו פחות מדקה.
*לאחר הבדיקה מתבקשת שהייה של כ 20 עד 30 דקות בבית החולים.

סיבוכים

במקרים נדירים יכולה הבדיקה להוות נזק לעובר, יש להתייעץ עם רופא ולוודא את נחיצות הבדיקה.

רוצה עוד פרטים?
השאירו שם ומספר טלפון ונחזור בהקדם.
מומחים בתחום
לחצו כאן להוראות הגעה מלאות